فعاليتهاي برای كودكان 36- 30ماهه

برای کودکتان يك داستان آشنا را بگوئيد يا بخوانيد و مكرراً مكث كنيد و يك لغت را جا بندازيد و از كودك بخواهيد آن را پر كند.مثلا شنل قرمزی گفت :" چه -------بزرگی داری مادر بزرگ."

به کودکتان معلق زدن را ابتدا با انجام دادن خودتان آموزش دهيد. سپس به او كمك كنيد که یکبار خودش انجام دهد. اجازه دهيد او آن را به تنهايي انجام دهد. از کنار بودن وسایل منزل در سر راه مطمئن گردید..شاید برای امنیت بیشتر ترجیح دهید که تعدادی بالش روی زمین بگذارید.

يك  لیوان به كودكتان بدهيد و یکی را خودتان بردارید. از تکه های خوراکی و میوه استفاده کرده و در حالیکه یکی را در داخل لیوان او میگذارید بگویید:"یکی مال تو " و دیگری را داخل لیوان خود بگذاری و بگویید: " این یکی هم مال من" .نوبت را رعایت نمایید. لیوان کودکتان را خالی کرده و و به او کمک کنید که تکه های داخل لیوانش را بشمارد.

برای ساختن یک خانه یا چادر خیالی يك پتوی مستعمل روي ميز پهن کنید.  براي اين اردو يك ساك پيك نیک درست كنيد. کودکتان را تشویق کنید که برای چرت زدن یک بالش را نیز با خود  بردارد.  استفاده از چراغ قوه  نیز بخصوص سرگرم کننده خواهد بود.

يك كاغذ بسيار بزرگ درست كنيد تا کودکتان بتواند  بر روي آن بخوابد.اطراف بدن بچه‌تان را با خطوطي روی کاغذ ترسيم نمائيد. انگشتان دست و پا را فراموش نكنيد. درباره قسمتهاي بدن صحبت كنيد و اسم آنها  را روي كاغذ بنويسيد. اجازه دهيد كودكتان پوستر را رنگ‌آميزي كند. پوستر را روي ديوار اتاق كودك آويزان نمائيد.

بچه‌ها در اين گروه سني علاقه‌مند به خلق هنر به شيوه‌هاي مختلف مي‌باشند سعي كنيد يك سيب‌زميني را نصف كرده و اشكال ساده بر روي آن حكاكي كنيد  یا آن را طوری طراحی کنید که مثل مهر  در رنگ بزند و بر روی کاغذ مهر بزند.

به آبرنگ کمی آب اضافه نمایید ، تا کمی حالت روانی پيدا كند. مقداري رنگ را روي كاغذ بچكانيد و با  یک نی به آن فوت کنید تا رنگ در اطراف كاغذ حركت كند یا  ظرفهای دئودورانت توپی را با  آبرنگ نسبتا غلیظ پر کرده و روی کاغذ نقاشی نمایید.

یک روش خوب برای یاد دادن لغات مربوط به محل اشیاء (مثل زیر ،رو، بالا، پایین ...)ساختن جاده‌ها، پل‌ها با لگو است. از ماشين‌هاي اسباب‌بازي كه از روي جاده ،زیر یا بالای پل  ، بين خانه‌ها و ... مي‌روند، استفاده كنيد.

با کودکتان دور اشیاء ساده را روی کاغذ نقاشی کنید. از لیوانهای با اندازه های مختلف ، بلوکها و یا از دست خود یا کودکتان برای این کار استفاده نمایید. استفاده  از ماژيكهاي با نوك نرم يا مداد شمعي با رنگهاي مختلف  این بازی را مفرحتر خواهد کرد.

از کودکتان بخواهید تا در چیدن سفره به شما کمک کند. اول از او بخواهید که  بشقابها بعدا لیوانها و نهایتا" قاشقها و چنگالها  را روی سفره قرار دهد. با قرار دادن  هر یک از وسایل فوق در کنار دیگری، او ارتباط یک به یک را یاد خواهد گرفت.

جعبه های خالي را جمع‌آوري كنيد (مثل قوطي حبوبات، غذاهاي آماده، و كارتونهاي تخم‌مرغ) و به كودكتان كمك كنيد که   يك مغازه خواربار فروشي براي خودش راه بياندازد .

به كودكتان كمك كنيد که در مکالمات روزانه  براي توصيف اشيا   لغات جديدي  ياد بگيرد. اشیاء را با رنگ و اندازه و شكل توصيف كنيد (فنجان آبي، توپ بزرگ). همچنين  چگونگی حرکت اشیاء  را توصيف كنيد (يك ماشين تند مي‌رود، يك لاك‌پشت به آرامي حركت مي‌كند) وهمچنین  توصیف کنید که چیزهای مختلف چگونه حس می شوند  (بستني سرد است، سوپ داغ است).

با بریدن عکس آدمهای روی مجلات پازلي برای خودتان درست نمایید. در چسبانیدن آن عکسها بر روی یک مقوا از فرزندتان کمک بخواهید.با برشهای قوسی عکسها را به سه قسمت جدا کنید. سر ، تنه و اندامها  قطعه های مناسبی هستند که کودکتان میتواند آنها را کنار هم قراردهد.

رنگهاي مختلف ابرنک نقاشي را در قسمت وسط يا يك طرف كاغذ بچكانيد. كاغذ را از قسمت وسط  کاملا تا كنيد. بگذاريد كودكتان كاغذ را باز كند تا طرح درست شده را ببيند.

يك بازي خوب  در ماشین بازی پیدا کردن کارت مشابه از میا ن چند کارت میباشد. چند كارت مختلف را در جلوي كودك قرار دهيد و سپس يك كارت به او بدهيد كه با كارتهاي پخش شده تطابق دهد واز او بخواهيد كه  كارت  شبيه به كارتي خودش را پيدا نمايد.

عكسهايي از مجله را ببريد و در دو گروه قرار دهيد مثل سگها، غذا، اسباب‌بازي يا لباسها. دو جعبه  تهیه کرده و یک عکس سک را داخل یک جعبه و و عکس غذا را داخل جعبه دشگر بگذارید. به کودکتان کمک کنید که عکسهای اضافی تهیه شده را در جعبه های درست بگذارد و بدینوسیله دسته بندی کردن اشیاء را یاد بگیرد.

برا ی ساختن یک بشقاب کاغذی  یک مقوای سفت را ببرید و از آن بعنوان یک پارو استفاده کنید .به کودکتان نشان دهید که چگونه از آن برای ضربه زدن به بادکنک استفاده نماید.  . ببينيد چه مدتي كودك مي‌تواند بادكنك را در هوا نگه دارد يا چند بار میتواند با ضربه آن را به سمت شما بفرستد.  اين فعاليتها باعث بهبود و تکامل هماهنگی بین حرکات بدن و دست و چشم میگردد. هنگام بازی  با بادکنک همیشه نظارت دقیق  داشته باشید.

برای افزایش هماهنگی و تعادل  کودکتان  به او طرز راه رفتن خرسی را نشان دهید.یعنی در حین چهار دست و پا راه رفتن سعی کنید که  بازوها و  زانوهای خود را صاف نگه دارید  . سعی کنید که پریدن مثل خرگوش را با او تمرین کنید یعنی دست و پایتان را جمع کرده و به سمت جلو بپرید.

او را تشويق كنيد که سعی کند مثل یک فیل راه برود  . به او نشان دهید که چگونه از کمر   به جلو خم شده ودر حالیکه قدمهای آهسته و سنگین بر میدارد ، بازو هایش را به هم قفل کرده و آزادانه  تاب دهد.

يك پوستر از  عکس چيزهاي مورد علاقه كودكتان را که از عكسهاي مجله‌هاي قديمي در آورده اید درست کنید.ازیک  قيچي‌ مطمئن و چسب‌  استفاده کرده و اجازه دهید که کودکتان مستقلا  و البته بدون خطر این کار را انجام دهد.

 مرکز جامع رشد و تکامل کودکان