آشنایی با گروه
 

روز جهانی هپاتیت

28 جولای (7 مرداد) روز جهانی هپاتیت
شعار انتخابی سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای سال  2020 میلادی(1399 شمسی)
"Find The Missing Millions"
" بیاییم میلیونها بیمار ناشناخته هپاتیت را شناسایی کنیم "

 
 
 
شعار روز جهانی هپاتیت
شعار انتخابی سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای سال  2020 میلادی(1399 شمسی)
"Find The Missing Millions"
" بیاییم میلیونها بیمار ناشناخته هپاتیت را شناسایی کنیم "
    فرارسیدن روز جهانی هپاتیت (7 مرداد-28 جولای) فرصتی کم نظیر درراستای افزایش آگاهی عموم جامعه نسبت به راه های انتقال ، پیشگیری ودرمان هپاتیت های ویروسی است..همه ما متعهد هستیم با استفاده از ظرفیت های نظام سلامت کشور و با توجه به تولید واکسن در داخل کشور و تولید داروی هپاتیت c و با بهره گیری از تمام توان علمی و اجرایی نظام بهداشتی –درمانی کشور ،از بروز موارد جدید این بیماری جلوگیری کنیم .
با واکسیناسیون هپاتیت B  در نوزادان و گروه های پرخطر ، شیوع هپاتیت B  درکشور رو به کاهش است و کنترل آن جزء اهداف عالی نظام سلامت می باشد . دستیابی به این اهداف مهم نیازمند ارتقاء سطح دانش جامعه و ایجاد فرهنگ آگاهی از هپاتیت ، آموزش و بیماریابی فعال در گروه های پرخطر بوده، به طوری که می توان با همکاری همه جانبه تمامی ارگان های مسئول به هدف حذف هپاتیت در وقت مقرر نائل آمده و شاهد کاهش بیشتر هپاتیت B  در جامعه باشیم.
ایران درصدد است تا با کمک بخش‌های علمی کشور تا سال 1410 بیماری  هپاتیت c را در کشور حذف نمایند و  برای تحقق این هدف لازم است سالانه 20 هزار بیمار شناسایی و درمان شود.   حذف این بیماری تا سال 2030 به معنی دیده نشدن این بیماری در کشور نیست و هدف این است که می خواهیم این بیماری در کشور و موارد جدید آن به حداقل خود برسد بگونه ای که  بیمارستان ها و مراکز درمانی درگیری کمتری را در درمان این بیماری داشته باشند. در حال حاضر حدود ۱۸۰ هزار نفر تا ۲۳۰ هزار نفر در کشور به هپاتیت c مبتلا هستند که بسیاری از آن‌ها، متأسفانه از بیماری خود مطلع نیستنددر برخی از استان‌ها از جمله سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و گرگان میزان شیوع بیشتر از استان‌های دیگر است و  اقدامات تشخیصی و درمانی در این استان‌ها در حال انجام می باشد.
در مورد هپاتیت B نیز تمام تلاش بر حذف این بیماری است، و با انجام واکسیناسیون 98 درصد از نوزادان طی سال‌های اخیر، شیوع بیماری کاهش یافته است ایران در منطقه در خصوص شیوع هپاتیت  و  کمترین آمار را دارد و در این زمینه داروی مورد نیاز را تولید و آزمایشگاه های تخصصی را نیز دایر کرده است. در خصوص هپاتیت  نیز شیوع بیماری کمتر از نیم درصد است و این درحالی است که آمار کشورهای همسایه در این زمینه به چهار تا پنج درصد می رسد.
هپاتیت های ویروسی:
تماس با ویروس هپاتیت A از طریق غذا، آب آلوده و یا از طریق تماس نزدیک با فرد مبتلا ایجاد می شود. انواع خفیف هپاتیت A نیازمند درمان نیست و بیشتر افراد مبتلا بدون هیچ گونه آسیب دائمی وارد بر کبد به طور کامل بهبود می یابند.
هپاتیت B یک عفونت کبدی خطرناک  ناشی از ویروس هپاتیت  B(HBV) می‌باشد. در برخی بیماران، عفونت هپاتیت B مزمن شده و منجر به نارسایی کبدی، سرطان کبد یا سیروز می‌شود. سیروز کبدی بیماری است که باعث زخم و سخت شدن پایدار بافت کبدی می شود. این نوع هپاتیت به انواع حاد و مزمن تقسیم می شود هپاتیت C از طریق خون آلوده (معمولا توسط استفاده مشترک از سوزن آلوده برای تزریق مواد مخدر) منتقل می‌شود.
هر دو هپاتیت B   و C از طریق تماس با خون فرد آلوده می تواند منتقل گردد. در خصوص کاهش هپاتیت B واکسیناسیون نوزادان، افراد پرخطر و اقداماتی برای پیشگیری طی حدود 27 سال اخیر انجام گردیده است و  بار هپاتیت B در اکثر استان ها از  ۲درصد کمتر شده است. آمار در استان های گلستان و سیستان و بلوچستان بالای ۲ درصدمی باشد.
آزمایش هپاتیت برای گروه های هدف:
هم اکنون در بسیاری از استان‌های کشور آزمایش‌های تشخیص بیماری هپاتیت برای بعضی از گروه های خاص رایگان انجام می‌شود.
افراد و گروه‌های پرخطر:
برخی افراد و گروه‌های پرخطر و افرادی که در زندان‌ها هستند، بیشتر در معرض ابتلا به هپاتیت هستند، اعتیاد و رفتار جنسی پرخطر از علل اصلی انتقال هپاتیت B می باشد. آمار مبتلایان به این بیماری در بین زندانیان بسیار زیاد بوده و اعتیاد، خالکوبی غیربهداشتی و رعایت نکردن بهداشت عامل اصلی شیوع هپاتیت در میان زندانیان است .در برنامه‌های وزارت بهداشت همه تلاش‌ها برای پیشگیری، مراقبت و درمان این بیماری در همه گروه سنی‌ها برای گروه‌های پُرخطر است.برنامه واکسیناسیون برای این افراد به صورت سیستماتیک انجام می گردد .
واکسیناسیون هپاتیت در بزرگسالان:
خوشبختانه واکسن هپاتیت  در ایران توسط انستیتوپاستور تولید و توزیع می‌شود و بیش از ۳6 میلیون ایرانی تاکنون واکسن هپاتیت  B را دریافت کرده اند. به طور کلی مردم باید از طریق آموزش و اطلاع رسانی راه‌های انتقال را بشناسند. در یک برنامه چهار ساله، خوشبختانه توانستیم متولدین 68 تا 72 را برای هپاتیت  واکسینه کنیم و قرار است متولدان سال های قبل از این را هم در برابر این بیماری واکسینه نماییم.
درمان هپاتیت:
در حال حاضر درمان برای کنترل هپاتیت B وجود دارد و داروهای آن در ایران تولید می شود حدود یک میلیون و 400 هزار نفر نیز در کشور مبتلا به بیماری هپاتیت B هستند برای هپاتیت  داروی مناسب خوراکی با کمترین عوارض موجود است، و هپاتیت  با این دارو قابل کنترل است اما نگرانی ما برای ابتلا افراد به هپاتیت  است که تا قبل از این، درمان هپاتیت  با داروهایی که به صورت تزریقی بود و عارضه داشت می‌بود اما در حال حاضر با روش‌های درمانی جدید که دیگر تزریقی نیست و خوراکی با عوارض کمتر است، درمان هپاتیت  صورت می‌پذیرد. طول درمان این بیماری با داروها به 3 تا 6 ماه کاهش یافته است داروهای درمان هپاتیت C در کشور تولید شده و تحت پوشش بیمه ای هم قرار دارد. اگر بتوانیم در 15 سال این درمان را اجرا کنیم اطمینان داریم که ما جز نخستین کشورهایی هستیم که توانسته به حذف این بیماری برسد. داروی هپاتیت در سطح جهانی حدود 70 میلیون تومان بوده که در حال حاضر در کشور ما 2 میلیون تومان است و هر 2 میلیون تومان برای یک دوره درمان سه ماهه پرداخت می‌شود. هزینه درمان بیماران بی بضاعت تحت پوشش ارکانهای حمایتی و زندانی در استان ما از طریق معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی برای یک دوره درمان کامل تامین می گردد.
خدمات درمانی برای کنترل بیماری هپاتیت برای همه افراد و آحاد مردم
 با توجه به امکانات خود دانشگاه ها در سراسر کشور تلاش می گردد با هدف آموزش و تحقیق و یکسان سازی درمان با این بیماری مقابله شود. برای کنترل بیماری هپاتیت برای همه افراد و آحاد مردم سعی بر این است با برنامه ریزی‌های درست و با روش بیماریابی فعال بتوانیم به این بیماران دسترسی بیشتری داشته باشیم. هپاتیت در ایران کمترین شیوع را دارد و از اول سال 72 واکسیناسیون هپاتیت برای کودکان اجرایی شد به طوریکه هم اکنون شیوع بیماری هپاتیت B و C به ترتیب کمتر از دو و یک درصد است توصیه می شود مردم از دریافت خدمات پر خطر (تاتو، بوتاکس، برداشتن خال و .... ) در آرایشگاه‌ها پرهیز کنند زیرا احتمال انتقال هپاتیت B و C از طریق آرایشگاه‌ها بیشتر می باشد.
سلامت خونهای اهدایی:
از سال ۱۳۷۵ خون هایی که از افراد گرفته می شود از لحاظ هپاتیت C مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد و دیگر انتقال از طریق خون آلوده وجود ندارد، اما افرادی که قبل از سال۱۳۷۵  خون گرفته اند و یا افرادی که اعتیاد تزریقی دارند در خطر ابتلا به هپاتیت C بوده اند. بنابراین امروزه مهم ترین راه انتقال تزریق غیر بهداشتی و غیر ایمن از نظر هپاتیت C استهپاتیت C در بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی کنترل شده و بیش از ۸۰ درصد بیماران درمان شده اند.
امنیت و سلامت:
امنیت و سلامت دو واژه هستند که هرگز نباید توسط دولت ها مورد غفلت قرار گیرند؛ امنیت و سلامت. سلامت یک نعمت الهی است که جامعه بشری همواره بدنبال آن بوده و باید پاس داشته شود. در دهه های گذشته، یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی که سالانه سلامت میلیون ها نفر را درگیر و منجر به ناتوانی و مرگ آنها شد، هپاتیت های ویروسی بودند. قابل توجه است که بدانید امروزه هپاتیت  به تنهایی بیش از ایدز در دنیا قربانی می گیرد؛ لذا لزوم همکاری بین المللی به منظور کنترل این بیماری ها بیش از پیش مسجل گردیده است. این همکاری ها نه تنها بخاطر مردمان یک کشور و یا یک قاره بلکه برای کل بشریت است. حذف هپاتیت های ویروسی ، مرهون همکاری های بین المللی است.
در نهایت باور کنید، دنیای زیبا، دنیای بدون هپاتیت است و آرزوی ما ریشه کنی این بیماری‌ها تا سال ۲۰۳۰ است. اگر امروز تصمیم نگیرید.  فردا دیر خواهد بود. انتظار دارد همکاران محترم از تمام توان علمی و اجرایی نظام بهداشتی – درمانی جهت انجام برنامه های زیر اقدامات لازم صورت گیرد.
  • اطلاع رسانی برای آگاهی مردم از راههای انتقال ویروس هپاتیت B,C
  • تشویق به دوری از رفتارهای پرخطر
  • در صورت امکان تهیه و توزیع توزیع کتاب، بروشور و CD در بین افراد جامعه به خصوص افراد با رفتارهای پرخطر
  • برگزاری جلسات آموزش مجازی جهت اطلاع رسانی درخصوص هپاتیت های ویروسی و بیماریهای کبدی
  • توزیع پوستر و پمفلت و انفوگرافی ، بنر ، استند، تهیه فیلم و انیمیشن آموزشی با بر پایی کمپین در اماکن عمومی با رعایت پروتکل های بهداشتی پیشگیری از بیماری ویروس کرونا
  • برنامه ریزی جهت بیماریابی ، مراقبت و درمان هپاتیت c  و واکسیناسیون هپاتیت B در کمپ های ماده 15و16 ترک اعتیاد با همکاری سازمان بهزیستی استان
  • بهبود ثبت بررسی و غربال گری مادران باردار، آرایشگران و سایر گروه های واجد شرایط در سامانه سیب
  • واکسیناسیون فعال تر زندانیان ، آرایشگران ، کارگران شهرداری ها، غسالخانه ها، اهداء کنندگان مستمر خون، بیماران واجد شرایط از جمله افراد مبتلا به دیابت و سایر گروه های پر خطر و در معرض خطر طبق دستورالعمل های کشوری
  • تقویت برنامه های آموزشی و مشاوره با افراد پر خطر و در معرض خطر و بیماریابی در مراکز جامع سلامت، پایگاههای بهداشتی و خانه های بهداشت
  • جدی گرفتن پیگیری، بیمار یابی، مراقبت و ثبت برنامه مراقبت هپاتیت در سامانه سیب و پورتال کشوری.
معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز – 30/04/1399
 
روز جهانی هپاتیت (28 جولای 2018 میلادی– 6 مرداد 1397 شمسی)
 
28 جولای (6 مرداد)
روز جهانی هپاتیت
شعار سازمان جهانی بهداشت:
سرمایه گذاری برای حذف هپاتیت
Invest in eliminating hepatitis

World Hepatitis Day 2019

با توجه به اینکه هپاتیت یکی از اصلی ترین عوامل سیروز ، سرطان کبد ، نارسایی کبدی می باشد که خوشبختانه با تلاش های موثر در دو دهه اخیر و با استفاده از  مراکز آموزشی درمانی، شبکه های بهداشتی و همکاران محترم در بدنه اجرایی و علمی کشور مبنی بر تولید واکسن در داخل و تولید داروی هپاتیت C  منجر به کاهش شیوع بیماری هپاتیت B  و C  شده است .
بر اساس گزارش های واصله از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در سال 1397 تعداد8751  نفر هپاتیت (HBsAg+) و 2393 نفر هپاتیت (HCVAb+) شناسایی و در پرتال مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت ثبت شده است به استناد موارد ثبت شده میزان بروز هپاتیت B 7/10 و میزان بروز هپاتیت 9/2 در سال 1397 می باشد.
ما نیز متعهد هستیم  تا با  بهره گیری از تمام توان علمی و اجرایی  نظام بهداشتی – درمانی استان  و  اجرای برنامه جامع  حذف  هپاتیت ، از بروز موارد جدید  این بیماری جلوگیری کنیم. برنامه حذف  هپاتیت در ایران تا سال 1410 به  واسطه بهره گیری از داروهای موثر و کارآمد در دستور کار قرار گرفته است و در آستانه ادغام  قرار دارد  . از طرف دیگر با برنامه های جامع،  واکسیناسیون هپاتیت B  در نوزادان و گروه های پرخطر ،  شیوع هپاتیت B  در  کشور رو به  کاهش است و کنترل آن جزء اهداف عالی نظام سلامت می باشد.
بی شک دستیابی به این اهداف مهم نیازمند ارتقاء سطح دانش جامعه و ایجاد  فرهنگ آگاهی از هپاتیت، آموزش و بیماریابی  فعال در گروه های پرخطر به ویژه بیماران  هموفیلی ، تالاسمی ، دیالیزی ، معتادان تزریقی و افراد با سابقه زندان بوده ، به طوری که می توان با همکاری همه جانبه تمامی ارگان های مسئول به هدف حذف هپاتیت c در وقت مقرر نائل آمده و شاهد کاهش بیشتر هپاتیت B در جامعه باشیم. فرارسیدن روز جهانی هپاتیت (6 مرداد ماه -28 جولای ) فرصتی مغتنم و کم نظیر در راستای افزایش حداکثری آگاهی عموم جامعه نسبت به راه های انتقال ، پیشگیری و درمان هپاتیت های ویروسی است .
 28 جولای 2018 (6 مرداد) روز جهانی هپاتیت
شعار سازمان جهانی بهداشت
 میلیونها بیمار ناشناخته را پیدا کن
 

همانگونه که مستحضرید، برنامه حذف هپاتیت C در ایران تا سال 1410 به واسطه بهره گیری از داروهای موثر و کارآمد در دستور کار قرار گرفته است. از طرف دیگر با برنامه های جامع، واکسیناسیون هپاتیت B در نوزادان و گروه های پر خطر، شیوع هپاتیت  B  در کشور رو به کاهش است و کنترل آن جزء اهداف عالی نظام سلامت می باشد.
بی شک دستیابی به این اهداف مهم نیازمند ارتقاء سطح دانش جامعه و ایجاد فرهنگ آگاهی از هپاتیت، آموزش و بیماریابی فعال در گروه های پر خطر به ویژه بیماران هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی، معتادان تزریقی و افراد با سابقه زندان بوده است.
بطوری که می توان با همکاری همه جانبه تمامی ارگانهای مسئول به هدف حذف هپاتیت C  در وقت مقرر نائل آمده و شاهد کاهش بیشتر هپاتیت B و C در جامعه باشیم. فرا رسیدن روز جهانی هپاتیت (6 مرداد ماه) فرصتی مغتنم و کم نظیر در راستای افزایش حداکثری آگاهی عموم جامعه نسبت به راه های انتقال، پیشگیری و درمان هپاتیت های ویروسی است.

 روز جهانی هپاتیت (28 جولای 2017 میلادی– 6 مرداد 1396 شمسی)
شعار سازمان بهداشت جهانی
Eliminate Hepatitis
هپاتیت را حذف کن
حذف هپاتیت تا سال 2030 میلادی (1410 شمسی)
برنامه 15 ساله حذف بیماری هپاتیت:
ایران درصدد است تا با کمک بخش‌های علمی کشور تا سال 1410 بیماری  هپاتیت c را در کشور حذف نمایند و  برای تحقق این هدف لازم است سالانه 20 هزار بیمار شناسایی و درمان شود حذف این بیماری تا سال 2030 به معنی دیده نشدن این بیماری در کشور نیست و هدف این است که می خواهیم این بیماری در کشور و موارد جدید آن به حداقل خود برسد بگونه ای که  بیمارستان ها و مراکز درمانی درگیری کمتری را در درمان این بیماری داشته باشند. در حال حاضر حدود ۱۸۰ هزار نفر تا ۲۳۰ هزار نفر در کشور به هپاتیت c مبتلا هستند که بسیاری از آن‌ها، متأسفانه از بیماری خود مطلع نیستند. در برخی از استان‌ها از جمله سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و گرگان میزان شیوع بیشتر از استان‌های دیگر است و  اقدامات تشخیصی و درمانی در این استان‌ها در حال انجام می باشد.
در مورد هپاتیت B نیز تمام تلاش بر حذف این بیماری است، و با انجام واکسیناسیون 98 درصد از نوزادان طی سال‌های اخیر، شیوع بیماری کاهش یافته است. ایران در منطقه در خصوص شیوع هپاتیت B و C کمترین آمار را دارد و در این زمینه داروی مورد نیاز را تولید و آزمایشگاه های تخصصی را نیز دایر کرده است.در خصوص هپاتیت C نیز شیوع بیماری کمتر از نیم درصد است و این درحالی است که آمار کشورهای همسایه در این زمینه به چهار تا پنج درصد می رسد.
هپاتیت های ویروسی:
تماس با ویروس هپاتیت A از طریق غذا، آب آلوده و یا از طریق تماس نزدیک با فرد مبتلا ایجاد می شود. انواع خفیف هپاتیت A نیازمند درمان نیست و بیشتر افراد مبتلا بدون هیچ گونه آسیب دائمی وارد بر کبد به طور کامل بهبود می یابند.
هپاتیت B یک عفونت کبدی خطرناک  ناشی از ویروس هپاتیت  B(HBV) می‌باشد. در برخی بیماران، عفونت هپاتیت B مزمن شده و منجر به نارسایی کبدی، سرطان کبد یا سیروز می‌شود. سیروز کبدی بیماری است که باعث زخم و سخت شدن پایدار بافت کبدی می شود. این نوع هپاتیت به انواع حاد و مزمن تقسیم می شود. هپاتیت C از طریق خون آلوده (معمولا توسط استفاده مشترک از سوزن آلوده برای تزریق مواد مخدر) منتقل می‌شود.
هر دو هپاتیت B  و C از طریق تماس با خون فرد آلوده می تواند منتقل گردد. در خصوص کاهش هپاتیت B واکسیناسیون نوزادان، افراد پرخطر و اقداماتی برای پیشگیری طی حدود ۲6 سال اخیر انجام گردیده است و  بار هپاتیت B در اکثر استان ها از ۲درصد کمتر شده است. آمار در استان های گلستان و سیستان و بلوچستان بالای ۲ درصدمی باشد.
 
آزمایش هپاتیت برای گروه های هدف:
هم اکنون در بسیاری از استان‌های کشور آزمایش‌های تشخیص بیماری هپاتیت برای بعضی از گروه های خاص رایگان انجام می‌شود.
افراد و گروه‌های پرخطر:
برخی افراد و گروه‌های پرخطر و افرادی که در زندان‌ها هستند، بیشتر در معرض ابتلا به هپاتیت هستند، اعتیاد و رفتار جنسی پرخطر از علل اصلی انتقال هپاتیت Bمی باشد. آمار مبتلایان به این بیماری در بین زندانیان بسیار زیاد بوده و اعتیاد، خالکوبی غیربهداشتی و رعایت نکردن بهداشت عامل اصلی شیوع هپاتیت در میان زندانیان است.در برنامه‌های وزارت بهداشت همه تلاش‌ها برای پیشگیری، مراقبت و درمان این بیماری در همه گروه سنی‌ها برای گروه‌های پُرخطر است.برنامه واکسیناسیون برای این افراد به صورت سیستماتیک انجام خواهد شد و در سال گذشته 350 هزار نفر واکسینه شدند و سعی بر این است که بقیه گروه‌های پرخطر را مثل معتادان تزریقی واکسینه کنیم و برای معتادان تزریقی برنامه ریزی حساب شده ای در زمینه کنترل بیماری هپاتیت داشته باشیم. همچنین طی غربالگری که در زندان انجام دادیم 96 درصد مبتلایان به هپاتیت C مرد بودند.
واکسیناسیون هپاتیت در بزرگسالان:
خوشبختانه واکسن هپاتیت B در ایران توسط انستیتوپاستور تولید و توزیع می‌شود و بیش از ۳۵میلیون ایرانی تاکنون واکسن هپاتیت  B را دریافت کرده اند. به طور کلی مردم باید از طریق آموزش و اطلاع رسانی راه‌های انتقال را بشناسند. در یک برنامه چهار ساله، خوشبختانه توانستیم متولدین 68 تا 72 را برای هپاتیت B واکسینه کنیم و قرار است متولدان سال های قبل از این را هم در برابر این بیماری واکسینه نماییم.
درمان هپاتیت:
در حال حاضر درمان برای کنترل هپاتیت B وجود دارد و داروهای آن در ایران تولید می شود. حدود یک میلیون و 400 هزار نفر نیز در کشور مبتلا به بیماری هپاتیت B هستند برای هپاتیت B داروی مناسب خوراکی با کمترین عوارض موجود است، و هپاتیت B با این دارو قابل کنترل است اما نگرانی ما برای ابتلا افراد به هپاتیت C است که تا قبل از این، درمان هپاتیت C با داروهایی که به صورت تزریقی بود و عارضه داشت می‌بود اما در حال حاضر با روش‌های درمانی جدید که دیگر تزریقی نیست و خوراکی با عوارض کمتر است، درمان هپاتیت C صورت می‌پذیرد. طول درمان این بیماری با داروها به 3 تا 6 ماه کاهش یافته است داروهای درمان هپاتیت C در کشور تولید شده و تحت پوشش بیمه ای هم قرار دارد. اگر بتوانیم در 15 سال این درمان را اجرا کنیم اطمینان داریم که ما جز نخستین کشورهایی هستیم که توانسته به حذف این بیماری برسد. داروی هپاتیت در سطح جهانی حدود 70 میلیون تومان بوده که در حال حاضر در کشور ما 2 میلیون تومان است و هر 2 میلیون تومان برای یک دوره درمان سه ماهه پرداخت می‌شود
خدمات درمانی برای کنترل بیماری هپاتیت برای همه افراد و آحاد مردم :
با توجه به امکانات خود دانشگاه ها در سراسر کشور تلاش می گردد با هدف آموزش و تحقیق و یکسان سازی درمان با این بیماری مقابله شود.برای کنترل بیماری هپاتیت برای همه افراد و آحاد مردم سعی بر این است با برنامه ریزی‌های درست و با روش بیماریابی فعال بتوانیم به این بیماران دسترسی بیشتری داشته باشیم. هپاتیت در ایران کمترین شیوع را دارد و از سال 72 واکسیناسیون هپاتیت برای کودکان اجرایی شد به طوریکه هم اکنون شیوع بیماری هپاتیت B و C به ترتیب کمتر از دو و یک درصد است. توصیه می شود مردم از دریافت خدمات پر خطر (تاتو، بوتاکس، برداشتن خال و .... ) در آرایشگاه‌ها پرهیز کنند زیرا احتمال انتقال هپاتیت B و C از طریق آرایشگاه‌ها بیشتر می باشد.
سلامت خونهای اهدایی:
از سال ۱۳۷۵ خون هایی که از افراد گرفته می شود از لحاظ هپاتیت C مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد و دیگر انتقال از طریق خون آلوده وجود ندارد، اما افرادی که قبل از سال۱۳۷۵ خون گرفته اند و یا افرادی که اعتیاد تزریقی دارند در خطر ابتلا به هپاتیت C بوده اند. بنابراین امروزه مهم ترین راه انتقال تزریق غیر بهداشتی و غیر ایمن از نظر هپاتیت C است. هپاتیت C در بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی کنترل شده و بیش از ۸۰ درصد بیماران درمان شده اند.
امنیت و سلامت:
امنیت و سلامت دو واژه هستند که هرگز نباید توسط دولت ها مورد غفلت قرار گیرند؛ امنیت و سلامت. سلامت یک نعمت الهی است که جامعه بشری همواره بدنبال آن بوده و باید پاس داشته شود. در دهه های گذشته، یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی که سالانه سلامت میلیون ها نفر را درگیر و منجر به ناتوانی و مرگ آنها شد، هپاتیت های ویروسی بودند. قابل توجه است که بدانید امروزه هپاتیت C به تنهایی بیش از ایدز در دنیا قربانی می گیرد؛ لذا لزوم همکاری بین المللی به منظور کنترل این بیماری ها بیش از پیش مسجل گردیده است. این همکاری ها نه تنها بخاطر مردمان یک کشور و یا یک قاره بلکه برای کل بشریت است. حذف هپاتیت های ویروسی ، مرهون همکاری های بین المللی است.
در نهایت باور کنید، دنیای زیبا، دنیای بدون هپاتیت است و آرزوی ما ریشه کنی این بیماری‌ها تا سال ۲۰۳۰ است. اگر امروز تصمیم نگیرید.  فردا دیر خواهد بود.
 
معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز – گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر
نعلبندی – 02/05/96

 

۲۸ جولای (7 مرداد) هر سال روز جهانی هپاتیت یا به عبارتی پیشگیری از  هپاتیت نام نهاده شده است و هدف آن آگاه سازی انسان‌ها نسبت به راه‌های انتقال و کنترل این بیماری رو به رشد در جهان است.

در سال 2008 ميلادي يك انجمن غيردولتي به سازمان جهاني بهداشت پيشنهاد داد:

28 جولای که مصادف با روز تولد پروفسور بلومبرگ كاشف ويروس هپاتيت B و واكسن هپاتيت بود، بنام روز جهاني هپاتيت ناميده شود. به اين بهانه از دولت‌ها، مراكز علمي، رسانه‌ها و همه بخش‌هاي تاثيرگذار تقاضا شد تا با اطلاع‌رساني مناسب، سطح آگاهي مردم را درباره بيماري هپاتيت B بالا ببرند.

شعار سازمان جهانی بهداشت

" No Hep " بدون هپاتیت"  

بدون هپاتیت برزگترین دستاورد بعدی ماست

با واکسیناسیون می توان سالانه از 300000 مرگ ناشی از سرطان جلوگیری کرد

با آزمایش می توان 95 درصد افراد مبتلا به هپاتیت های ویروسی که از بیماری خود بی اطلاعند، آگاه کرد

سازمان جهانی بهداشت اعلام می دارد امروزه در دنیا 500 میلیون نفر مبتلا به یکی از هپاتیت های B یا C هستند یعنی از هر ۱۲ نفر یک نفر به هپاتیت مزمن B یا C مبتلا است که حدود یك سوم جمعیت جهان را شامل می­ شود. مطالعه نشان داده در کشور ما 57 درصد موارد سیروز کبدی و 78 درصد سرطان های اولیه کبد به واسطه ابتلا به هپاتیت های B وC  بوده است. سرانجام اینکه هر ساله حدود یک میلیون نفر نیز به علت هپاتیت های BوC جان خود را از دست می دهند. هپاتیت BوC همانند دیگر بیماری های مزمن نیاز به مراقبت های بهداشتی درمانی پیوسته و زنجیره ای دارد لذا ماهیت بیماری ایجاب می نماید که اغلب بیماران در یک دوره طولانی تحت مراقبت و درمان قرارگیرند . گرانی خدمات و آزمایشات تخصصی، نا آگاهی مردم و مبتلایان نسبت به علایم و عوارض بیماری و شیوه های انتقال آن، هپاتیت B و C را در ردیف یکی از معضلات بهداشتی درمانی اولویت دار در کشور نموده است . انتظار می­رود در راستای گرامیداشت این روز و اطلاع­رسانی از طریق کلیه دستگاههای دست­اندر کار مبارزه با بیماریها در استان نسبت به آگاه سازی جامعه اهتمام ورزند. در ضمن برخی از پیام­های پیشنهادی معاونت محترم بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اطلاع­رسانی در گروه­های مختلف جامعه  به شرح زیر می­باشد:

-         خال کوبی = افزایش ابتلاء به هپاتیت

-         هپاتیت B با واکسن قابل پیشگیری است

-         یک تزریق ناسالم = ابتلاء به هپاتیت B و C

-         هپاتیت یک بیماری قابل درمان است به شرط آنکه زود تشخیص داده شود

-         هپاتیت C با درمان کاملا بهبود می یابد                                   

 

 

 

 
 
 
 روز جهانی هپاتیت

 28 جولای 2015 میلادی (6 مرداد 1394 )

پیشگیری از هپاتیت . اقدام همین امروز

PREVENT HEPATITIS. ACT NOW

پیشگیری از هپاتیت : به خودت بستگی دارد.

PREVENT HEPATITIS: IT'S UP TO YOU

 

 


شعار روز جهانی هپاتیت در سال 2014

 

 

Care about your liver. Think about hepatitis

 

از كبد خود مراقبت كن و به فكر هپاتيت باش
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روز جهانی هپاتیت چه روزی است

 

 

از طرف سازمان جهانی بهداشت ، روز 28جولاي همه ساله به عنوان روز جهاني هپاتيت و یا مبارزه با هپاتیت تعیین گردیده است و هدف آن آگاه سازی انسان‌ها نسبت به راه‌های انتقال و کنترل این بیماری رو به رشد در جهان است.

 

سازمان جهانی بهداشت اعلام می دارد امروزه در دنیا 500 میلیون نفر مبتلا به یکی از هپاتیت های B یا C هستند یعنی از هر ۱۲ نفر یک نفر به هپاتیت مزمن B   یا C مبتلا است یعنی حدود یك سوم جمعیت جهان به هپاتیت مبتلا هستند. و به اين بهانه از دولت‌ها، مراكز علمي، رسانه‌ها و همه بخش‌هاي تاثيرگذار تقاضا شد تا با اطلاع‌رساني مناسب، سطح آگاهي مردم را درباره بيماري هپاتيت B بالا ببرند.

 

شعار انتخابی سازمان جهانی بهداشت بمناسبت روز جهانی هپاتیت در سال های مختلف

 

شعار روز جهانی هپاتیت در سال 2012

 

Its closer than you think

 

هپاتیت از آن چه شما فکر می کنید به شما نزدیک تر است

 

شعار روز جهانی هپاتیت در سال 2013

 

THIS IS HEPATITIS .KNOEW IT . CONFRONT IT

 

اين هپاتيت است آن را بشناسيد و با آن مقابله كنيد

 

 

 

 پیشگیری ومبارزه با بیماریهای واگیر