افسردگی را بشناسیم

دکتر سارا فرهنگ – روانپزشک

اهمیت افسردگی

انسانها روزانه احساسات و هیجانهای متفاوتی را تجربه می کنند مثل خشم، غمگینی، شادی و ... این هیجانها جزء خصوصیات طبیعی و ذاتی انسانها هستند و هر کس بطور طبیعی در مقابل وقایع زندگی و با توجه به معنی آنها برای شخص، این هیجانات را تجربه می کند و همین منجر به سازگاری با محیط و اطرافین می شود.  مثلا در مقابل از دست دادن عزیزان یا گرفتاریهای روزمره ممکن است  به درجاتی احساس غمگینی بکند. ولی گاهی این احساس غمگینی از مدت معمول بیشتر طول می کشد، یا زندگی فرد را مختل می کند یا ممکن است بدون ارتباط به وقایع بیرونی بوجود بیاید و دوام داشته باشد. در اینصورت ممکن است قرد به افسردگی مبتلا شده باشد. افسردگی بیماری شایعی است. 10 درصد مردان و 20 درصد زنان ممکن است در طول زندگی علائم افسردگی را تجربه کنند. 

علت افسردگی چیست؟

مثل بسیاری از بیماریهای دیگر، علت دقیق ابتلا به افسردگی هنوز كشف نشده است. با وجود این، عوامل زیستی،  روانی و اجتماعی در ابتلا به افسردگی دخیل شمرده می شوند. به این معنی که ممکن است ساختار زیستی و ژنتیكی فردی چنان باشد كه در محیطی دارای عوامل محیطی و اجتماعی یكسان ، آسیب پذیری بیشتری نسبت به بقیه به افسردگی داشته باشد. یا اینکه عوامل اجتماعی (مثلا مشکلات در روابط بین فردی ) و روانی ( مثلا  روش هر فرد برای کنار آمدن با موقعیت های خاص) باعث این بیماری شود. هرچند اغلب اوقات مجموعه ای از این عوامل در کنار هم باعث بروز بیماری افسردگی می شوند.

علائم افسردگی ممکن است به علت بیماری های جسمی مثل اشکال در کار غدد درون ریز بدن هم دیده شود. بنابراین لازم است که تعیین تشخیص، لزوما توسط پزشک یا روانپزشک انجام بگیرد.

مهمترین علائم افسردگی عبارتند از:

ü       لذت نبردن از زندگی و کارهائی که قبلا مورد علاقه بوده اند

ü       احساس غمگینی در اکثر مواقع و یا تحریک پذیر بودن

ü       کاهش اشتها یا افزایش اشتها/ کاهش یا افزایش وزن

ü       مشکل در خوابیدن یا خوابیدن بیش از حد

ü       مشکل در تمرکز و یا تصمیم گیری

ü       احساس گناه بی مورد و سرزنش کردن خود

ü       افکار مکرر در مورد مرگ و حتی آرزوی مرگ داستن

ü       کم شدن انرژی

ü       بیقراری و یا کند شدن حرکات جسم و ذهن

فرد ممکن است اعتماد به نفس پائینی داشته باشد و احساس نا امیدی حتی امید به بهبودی را از او بگیرد. همچنين ناراحتی های گوناگون جسمی از قبيل سردرد، دردهای عضلانی، درد شکم و دردهای کمر که برای آنها هيچ دليل و علّتی پيدا نميشود شایع  هستند. بر حسب اینکه فرد چه تعدادی از این علائم را و به چه مدت داشته باشد، نوع افسردگی او توسط پزشک/روانپزشک تشخیص داده میشود.

منابع و رفرنس:

Mood disorders. In: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders DSM-IV-TR. 4th ed. Arlington, Va.: American Psychiatric Association; 2000. http://www.psychiatryonline.com. Accessed Nov. 28, 2011.

Depression. National Institute of Mental Health. ttp://www.nimh.nih.gov/ health/publications/depression/ complete-index.shtml.  Accessed

 سلامت روانی و اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد