آشنایی با گروه
 

روز ملی هپاتیت

هفته آموزش و اطلاع رسانی هپاتیت
بر اساس آمار 95% بیماران مبتلا به هپاتیت از بیماری خود اطلاع ندارند. هر ساله 6 تا 10 میلیون نفر به تعداد مبتلایان به هپاتیت در جهان افزوده می شود و حدود 686 هزار نفر جان خود را در اثر ابتلاء به هپاتیت B از دست می دهند.
اول آبان روز ملی اطلاع رسانی درباره بیماری هپاتیت و هفته اول آبان هفته آشنایی با بیماری هپاتیت نام گذاری شده است. طبق آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی حدود 400 میلیون نفر در سراسر جهان حامل ویروس هپاتیت B هستند.
 در دسامبر ۲۰۱۵ در کنفرانس World Hepatitis Summit، برای اولین بار ایده ی حرکت جهانی به سمت ریشه کنی هپاتیت های ویروسی تا سال ۲۰۳۰ میلادی (۱۴۱۰ هجری شمسی) مطرح گردید. در سال ۲۰۱۶ شعار جهانی NO hep برای این حرکت درنظر گرفته شد و World Hepatitis Alliance مسئولیت این حرکت جهانی را برعهده گرفت. کشور ایران نیز در لیست کشورهایی بود که از همان سال به این حرکت جهانی پیوست. اما به توجه به اهمیت موضوع اول آبان روز ملی اطلاع رسانی درباره بیماری هپاتیت و همچنین هفته آشنایی با بیماری هپاتیت نام گذاری شده است. طبق آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی حدود 325 میلیون نفر در سراسر جهان حامل هپاتیت های ویروسی هستند.
هپاتیت B پس از بیماری های سل و مالاریا، شایعترین بیماری مسری عفونی است. سالانه حدود 50 میلیون نفر به تعداد افراد آلوده به این بیماری در دنیا افزوده می شود. شیوع ناقلان هپاتیت B در جامعه ایرانی حدود 3 درصد افراد جامعه یا نزدیک به 2 میلیون  نفر است؛ البته این آمار در شهرها و روستاهای مختلف کشور، متفاوت است. خوشبختانه با اجرای واکسیناسیون نوزادان و افراد پر خطر از سال 1372 در کشور و افزایش سطح بهداشت، میزان نمونه های جدید ابتلا به طور جدی کاهش یافته است. یک کبد سالم مواد شیمیایی مورد نیاز بدن را می سازد و مواد سمی را از خون خارج می کند.
بیشتر افراد مبتلا به هپاتیت می توانند دیگران را آلوده کنند. هپاتیت B  و C معمولا از طریق تماس با خون یا فرآورده های خونی آلوده، سوزن یا اشیای تیز دیگر از فردی به فرد دیگر انتشار می یابد. همچنین هپاتیت B می تواند با استفاده مشترک از مسواک و یا داشتن رابطه جنسی با فرد مبتلا  منتقل شود. برای کمک به حفاظت افراد در مقابل هپاتیت B واکسن وجود دارد،
بیماری هپاتیت یک التهاب کبد است. این وضعیت می تواند خود محدود کننده باشد یا می تواند به سیروز یا سرطان کبد پیشرفت کند.  ویروس های هپاتیتی شایع ترین علت هپاتیت در جهان هستند، اما سایر عفونت ها ، مواد سمی (مثلا الکل ، داروهای خاص) و بیماری های خود ایمنی نیز می توانند باعث ایجاد هپاتیت شوند. هپاتیت اتوایمیون بیماری ای است که وقتی بدن شما آنتی بادی را در برابر بافت کبد شما ایجاد می کند، اتفاق می افتد.۵ ویروس اصلی هپاتیت وجود دارد که به عنوان نوع A، B، C، D و E شناخته می شود. این ۵ نوع بیشتر به دلیل بار ناشی از بیماری و مرگ  و میر ناشی از آن و احتمال گسترش شیوع و گسترش بیماری ، همه گیر هستند.
 پیشگیری ومبارزه با بیماریهای واگیر