برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی
logo

معاونت بهداشت Health Vice-Chancellor

فهرست اصلی
تاریخ : يکشنبه 28 ارديبهشت 1399
کد 1045

دکتر درستی رییس مرکز بهداشت استان

دلیل افزایش موارد مثبت، انجام روزانه 1000 نمونه سرپایی کرونا در استان است

به دلیل ظرفیت آزمایشگاهی بالا در استانمان، تعداد موارد نمونه برداری سرپایی از بیماران کرونایی در استان ما افزایش چشمگیری داشته است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز دکتر عباسعلی درستی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تشریح این خبر اظهار کرد: به دلیل ظرفیت آزمایشگاهی بالا در استانمان، تعداد موارد نمونه برداری سرپایی از بیماران کرونایی در استان ما افزایش چشمگیری داشته است.

وی اضافه کرد: روزانه حدود 1000 مورد نمونه برداری از مراجعان سرپایی انجام می‌شود؛ درحالیکه که تعداد نمونه‌برداری‌ها در استان‌های دیگر حدود یک سوم نمونه‌برداری‌ها در استان ما است.

وی، نمونه گیری از افراد بدون علامت را از دیگر علل افزایش موارد مثبت بیماری در آذربایجان شرقی عنوان کرد و گفت: 80 درصد از مبتلایان بدون علامت هستند و نمونه گیری از این افراد سبب افزایش آمار شده است.

دکتردرستی با بیان اینکه متاسفانه مردم برخی مناطق، اهمیتی به فاصله گذاری اجتماعی نمی‌دهند، گفت: به عنوان مثال برگزاری مراسم عروسی در شهرستان هشترود در هفته گذشته و تعدد شرکت کنندگان در این عروسی سبب افزایش سریع موارد مثبت در سه روستای این شهرستان شده است.

وی تاکید کرد: عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در افزایش موارد مثبت نقش دارد و همچنین نمونه برداری از تمامی افرادی که در تماس با فرد کرونا مثبت اعم از خانواده، آشنایان، مغازه دار یا هر فرد دیگری نیز از دیگر علل افزایش موارد مثبت در آذربایجان شرقی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به آخرین آمار بستری‌های کرونا در استان گفت: تعداد بستری‌ها در آذربایجان شرقی هنوز افزایش نیافته و تعداد بستری‌ها، بیماران بدحال و فوتی‌ها رو به کاهش است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه با اشاره به بازگشایی باشگاه‌های انفرادی پس از اتمام ماه مبارک رمضان، بیان کرد: این تصمیم توسط ستاد کشوری گرفته شده است و بهداشت وظیفه ارائه پروتکل‌های بهداشتی و نظارت را برعهده دارد.

وی از افزایش اکیپ‌های نظارت بهداشت محیط برای تشدید نظارت‌ها از اول خرداد ماه سال جاری خبر داد و گفت: به دلیل افزایش موارد مثبت در استانمان با افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، به شدت برخورد و نسبت به پلمب کردن واحدهای صنفی متخلف اقدام میشود.

وی در بخش پایانی سخنانش با ارائه توصیه‌هایی به هم استانی‌ها به منظور پیشگیری از شیوع کرونا، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که دیگر نمی‌توان مراسمات عروسی و عزا را به شکل گذشته برگزار کرد و از هم استانی‌ها خواهش می‌کنیم تا از هر گونه تجمع خودداری و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.