برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی
logo

معاونت بهداشت Health Vice-Chancellor

فهرست اصلی
تاریخ : پنجشنبه 2 ارديبهشت 1400
کد 1106

نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز

نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز: برای کاهش شیوع ویروس کرونا باید مجددا محدودیت های آبان ماه سال ۹۹ اعمال شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی نبریز ، نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز به مناسبت هفته سلامت وبا شعار بهداشت جهانی "ساخت جهانی عادلانه تر وسالم تر" با حضور معاونین و مدیران ستادی دانشگاه ، اصحاب رسانه و صدا وسیمای استان آذربایجان شرقی ، عصر روز چهارشنبه ، یکم اردیبهشت ماه 1400 در سالن کنفرانس حوزه ریاست دانشگاه برگزار گردید.
دکتر صومی در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت در خصوص عدالت در سلامت اظهار کرد: عدالت در سلامت یکی از پایه های بهداشت و درمان است و باید بعد از اتمام و ریشه کنی کرونا صاحبان فکر و اندیشه، عدالت در سلامت را تعریف کنند.
وی در تشریح آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان گفت: تا صبح امروز (چهارشنبه) ۱۶۰۶ نفر در بیمارستان های استان بستری هستند و در حال حاضر ۳۰۴ بیمار در بخشهای ویژه بستری و ۱۵۰ نفر نیز زیر دستگاه تنفس مصنوعی قرار دارند و در طول ۲۴ ساعت گذشته نیز ۳۰۶ نفر بستری شده اند و همچنین آخرین عدد فوتی در استان نیز ۲۳ نفر است.
دکتر صومی در رابطه با میزان واکسن‌های وارد شده به استان و همچنین تعداد واکسن تزریق شده در استان نیز خاطرنشان کرد: تاکنون برای ۴۱۵۳۶ نفر واکسن تحویل داده شده است که از این تعداد به ۱۱۱۹۰ نفر  واکسن اسپوتنیک وی، ۵۲۸۶ نفر واکسن سینوفارم، ۲۱۱۰ نفر واکسن بهارات و ۲۲۹۵۰ نفر نیز آسترازنیکا تحویل داده شده است.
وی ادامه داد: واکسن اسپوتنیک وی برای کادر درمان و بهداشت، نظام پزشکی، اورژانس ۱۱۵، سالمندان در حال نگهداری در مراکز سالمندی، جانبازان معرفی شده از سوی بنیاد شهید، کارکنان آرامستان‌ها، کادر آزمایشگاهی و پزشکی قانونی و همچنین واکسن سینوفارم نیز به تعداد محدود به کادر درمان، پاکبانان و بیماران خاص اعم از (دیالیزی، پیوندی، سرطان‌ها با بیماری فعال، بیماران هموفیلی و تالاسمی ماژور، ام اس و پروانه‌ای) تزریق شده است.
دکترصومی اضافه کرد: واکسن بهارات برای کادر بهداشت و درمان باقی مانده و همچنین واکسن آسترازنیکا نیز علاوه بر از کادر بهداشت و درمان برای جانبازان و برخی از اعضای نظام پزشکی تزریق شده است.
وی افزود: ۷۰ درصد واکسن کادر بهداشت و درمان دولتی و زیر نظر نظام پزشکی، تزریق شده است و بعد از اتمام دوره اول، برای گروه دوم نیز واکسن درخواست کرده‌ایم.
 دکتر صومی در خصوص حفظ و نگهداری از واکسن و همچنین صیانت از گروه های دارای اولویت تزریق واکسن تاکید کرده و ادامه داد: بر اساس سند ملی واکسیناسیون از روز اول دقت در انتخاب افراد و همچنین در حفظ، نگهداری و صیانت از واکسن و سرعت در انتقال واکسن در کمترین زمان ممکن در دستورکار ما قرار دارد .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در رابطه با میزان عوارض ناشی از واکسن کرونا گفت: هر ماده‌ی خارجی که وارد بدن می ‌شود عوارض خواهد داشت و واکسن ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند واینکه واکسن در کمترین زمان ممکن تولید شد باعث افتخار است.
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در پیک چهارم شیوع ویروس قرار داریم، ادامه داد: با توجه به اینکه ویروس ناشناخته بوده و برای اولین بار است که تمامی استان ها در حال افزایش هستند، انتظار داریم که بعد از اتمام دو هفته ابتدایی اردیبهشت ماه، وضعیت رو به کاهش باشد.
دکتر صومی  از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی گلایه کرده وگفت : دلیل اصلی انتشار گسترده‌ی ویروس در یک ماه گذشته مراودات متعدد و بی توجهی مردم به پروتکلهای بهداشتی وعدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی وعادی انگاری از سوی مردم بوده است و اگر به محدودیت های آبان ماه سال ۹۹ برگردیم، شاهد کاهش انتشار ویروس خواهیم بود.
وی در خصوص سامانه‌ی سیب نیز گفت: وزارتخانه در حال آماده سازی سامانه ای است که بتواند اطلاعات افراد را ساماندهی کند اما تاکنون هیچ تصمیمی در مورد اینکه افراد به مراکز مراجعه کرده و اطلاعات خود را ثبت کنند گرفته نشده است  و به محض اینکه تمامی شرایط فراهم شد، از طرف معاونت بهداشت وزارت اطلاع رسانی خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مورد دارو های تاثیرگذار در بهبود بیماران کرونایی نیز بیان کرد: داروی رمدسیویر فقط در بیمارستان ها موجود است و قرص فاوی پراویر نیز در ۶۰ داروخانه موجود است که با نسخه‌ی پزشکان متخصصی داخلی، ریه، عفونی و پزشکان عمومی مراکز ۱۶ ساعته به قمیت تایید شده توسط بیمه در ۳۵۰ داروخانه که به سامانه تی تک متصل هستند، قابل خریداری است تا بیمارانی که وضعیت شان شدید نیست با تهیه این دارو در خانه تحت درمان قرار بگیرند.
دکترصومی در پایان سخنان خود در خصوص طرح شهید قاسم سلیمانی گفت: تاکنون چهار طرح برای پیشگیری از ویروس کرونا ابلاغ‌شده است که طرح شهید سلیمانی، چهارمین طرح بود و اکنون این طرح تحت عنوان گام پنجم در حال تدوین است که مهم‌ترین هدف این گام تشدید گام چهارم و همچنین تاکید بر درمان سرپایی بیماران است.
دکتر رجایی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این نشست گفت:  وضعیت تخت ها کاملا سیال است  و ممکن است یک روز ظرفیت تخت ها تکمیل شودکه در این صورت با انجام جابجایی در بخش های بیمارستان ها وضعیت را کنترل می‌کنیم.
دکتر رجایی ادامه داد: در حال حاضر تمامی بیمارستان های دانشگاهی و غیر دانشگاهی موظف هستند بیماران کرونایی را بستری کنند که این موضوع باعث می‌شود فشار از روی بیمارستان ها کم شده و خدمات مختل نشود.
در پایان این نشست خبری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز به همراه خبرنگاران از مرکز رصد سلامت تبریز نیز بازدید کرده وگفت: هدف از راه‌ اندازی مرکز رصد سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز کنترل کردن واحدهای اورژانسی بیمارستان‌ها و توزیع بیماران در بیمارستان‌های مختلف استان است و این مرکز روندی کاملاً پویا است تا وضعیت بیماران استان را کنترل کنیم.
وی ادامه داد: قصد داریم تمامی بیمارستان‌های دولتی، خصوصی و شمالغرب کشور را به این مرکز متصل کنیم البته تمامی اطلاعات عملیاتی بیمارستان‌ها در اختیار ما است که فعلا در این مرحله بیمارستان های دولتی را به صورت تصویری تحت کنترل قرار داده ایم.

 
  • نوشته شده
  • توسط معصومه مطلبی