برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی
logo

معاونت بهداشت Health Vice-Chancellor

فهرست اصلی
تاریخ : سه شنبه 8 تير 1400
کد 1141

توصیه متخصصان تغذیه به مصرف مرغ‌های کوچک

مرغ‌های کوچک انتخاب کنیم

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز، مرغ یکی از محبوب‌ترین و قابل دسترس‌ترین گوشت‌های سفید است که بسیاری از افراد مصرف نوع درشت آن را به مرغ کوچک (مرغ سایز) ترجیح می‌دهند، اما کارشناسان تغذیه نظر دیگری دارند.
 
رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با روابط عمومی مرکز بهداشت استان در این خصوص، اظهار کرد: فرهنگ مصرف مردم کشور ما این گونه است که مرغ های درشت را می پسندند و این موضوع باعث می‌شود طول دوره پرورش مرغ طولانی شده و میزان آنتی بیوتیک مصرفی نیز افزایش یابد.
 
مهندس فتح‌الله پورعلی با بیان اینکه مرغ‌هایی با دامنه وزنی حدود ۱.۶ تا دو کیلوگرم در بهترین شرایط سلامت هستند، گفت: احتمال وجود مقادیر بیشتر باقی مانده آنتی بیوتیک در مرغ‌هایی که طولانی‌تر از این مدت پرورش یافته و درشت‌تر می‌شوند، زیاد است.
 
وی در تشریح مرغ سایز، اظهار کرد: مرغ‌های سایز مرغ‌هایی هستند که وزن کمتر از دو کیلوگرم داشته باشند؛ مصرف مرغ سایز در مقایسه با مرغ‌هایی با وزن بیشتر به چند دلیل مناسب‌تر است.
 
وی، داشتن چربی کمتر، کاهش سن کشتار و تردی و افزایش کیفیت گوشت ران و سینه و کاهش چربی محوطه بطنی به دنبال آن، داشتن حداقل باقی مانده آنتی بیوتیک و قدرت خرید بیشتر را از جمله دلایل توصیه به مصرف مرغ سایز، عنوان کرد.
 
مهندس پورعلی افزود: با توجه به اینکه آنتی بیوتیک‌ها بیشتر در بافت چربی ذخیره می‌شوند و کاهش سن کشتار موجب کاهش حجم چربی ذخیره شده در بافت‌ها می‌شود، این امر می‌تواند در ماندگاری کمتر آنتی بیوتیک‌ها موثر باشد؛ مرغ‌های کم وزن دارای چربی کمتر و در نتیجه مقدار آنتی بیوتیک کمتری خواهند بود.
 
وی با اشاره به کاهش ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر در مرغ‌های سایز، اظهار کرد: چربی موجود در مرغ درشت موجب افزایش دریافت چربی و در نتیجه اضافه وزن، چاقی، اختلال چربی خون و ... می شود؛ کاهش چربی درونی لاشه و قسمت‌های دور ریز مرغ، طعم لذیذ و خوشپخت بودن، سلامت بیشتر مرغ و در نهایت صرفه اقتصادی بیشتر از جمله مزایای ترویج مصرف مرغ سایز برای خانواده‌ها است.
 
رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت آذربایجان شرقی تاکید کرد: توصیه می‌شود که هنگام خرید مرغ از مرغ‌های کوچک با وزن کمتر از دو کیلوگرم یا به اصطلاح مرغ سایز استفاده کنید.
 
مهندس پورعلی در ادامه با بیان اینکه گوشت مرغ دارای آهن با کیفیت بالا بوده و میزان آن در ران مرغ بیشتر از سینه مرغ است، گفت: مرغ دارای اسیدآمینه تریپتوفان بوده که مسئول افزایش سطح سروتونین در مغز (هورمون شادی‌آور) است.