تاریخ : سه شنبه 30 آذر 1400
کد 1205

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

ایمنی در مقابل سویه امیکرون با تزریق ۳ دز واکسن امکان دارد

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: ایمنی در مقابل سویه امیکرون با تزریق سه دز واکسن امکان پذیر یوده و دو دز نمی‌تواند ایمنی بدن را در مقابل بیماری کرونا تضمین کند.
دکتر عباسعلی درستی در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به شناسایی اولین مورد ابتلا به سویه امیکرون در کشور، اظهار کرد: این شخص که سابقه سفر به امارات متحده را داشته، خانواده خود را نیز آلوده کرده است و احتمال دارد در روزهای آتی افراد دیگری نیز درگیر این سویه شوند.
وی با بیان این‌که تاکنون موردی از این سویه در آذربایجان شرقی شناسایی نشده است، افزود: با توجه به این‌که استان ما یه منطقه مرزی بوده و مراوده با ترکیه و اروپا (با شدت شیوع بالای امیکرون) از این استان انجام می‌گیرد و از طرفی سرعت انتشار سویه جدید بیماری بالا است، به احتمال زیاد در روزهای آتی شیوع شدت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: سویه امیکرون در مقابل دو دز واکسن مقاوم بوده و سرعت انتشار بالایی نیز دارد. برای داشتن ایمنی در مقابل این سویه بایستی هر سه دز واکسن را دریافت کرد.
درستی در خصوص واکسیناسیون و تزریق دز سوم در استان نیز افزود: تمامی افرادی که از هر نوع واکسن دو دز واکسن دریافت کرده و سه ماه از زمان آن گذشته باشد، می‌توانند برای دریافت دز سوم واکسن به مراکز مراجعه کنند.
وی خاطرنشان کرد: شرایط نشان می‌دهد که اگر پروتکل‌های بهداشتی نقض شوند و واکسیناسیون تکمیل نشود، در روزهای آتی با یک فاجعه انسانی رو به رو خواهیم شد چرا که با افزایش سرعت انتشار، تعداد بیماران افزایش یافته و بیمارستان‌ها جوابگوی این حجم از مراجعه نخواهند بود.
وی گفت: علی‌رغم این‌که آمار مرگ و میر سویه جدید در دنیا پایین اعلام شده است اما در صورت افزایش بیش از حد بیماران، احتمال بالای ابتلا و جوابگو نبودن بیمارستان‌های استان، قطعا احتمال مرگ و میر هم بالا می‌رود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عدم تکمیل و تزریق سه دز واکسن در این سویه به عنوان شروع فاجعه انسانی و موج جدید و بدتری از بیماری خواهد بود.