تاریخ : سه شنبه 20 ارديبهشت 1401
کد 1286

میزان نرخ باروری باید ۲.۱ فرزند باشد

میزان نرخ باروری باید ۲.۱ فرزند باشد

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان رئیس گروه کارشناسان بهداشت و تنظیم خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز گفت: هرم سنی در سال‌های قبل به شکل هرم واقعی بود و قسمت پایینی هرم به‌دلیل تعداد زیاد نوزادان، کودکان و نوجوانان دهه ۱۳۶۰، کاملا پهن تر بود اما متاسفانه این هرم رفته رفته به شکل استوانه تبدیل شده است.
دکتر ناصر رهبری ادامه داد: جمعیت جوان یکی از مؤلفه‌های اقتدار یک کشور است و تنها از روی کاغذ نمی‌شود بحث فرزندآوری را ترویج داد؛ چراکه علاوه بر فرزندآوری، تاخیر در ازدواج، بالابودن میانگین سن ازدواج(۳۳ سال برای مردان و ۲۶ الی ۲۹ سال برای زنان)، تاخیر در فرزندآوری، تک فرزندی و در نهایت بحث افزایش سالمندی نیز مطرح است.
 
وی در خصوص نرخ باروری نیز گفت: میانگین نرخ باروری برای جلوگیری از کاهش جمعیت و حداقل حفظ تعداد موجود، ۲.۱ فرزند برای هر خانواده‌ است که متاسفانه اکنون این نرخ ۱.۶ است و ما باید در آینده به‌دلیل افزایش سالمندان و کاهش جمعیت، مجبور هستیم به‌عنوان کشوری ‌مهاجرت‌پذیر از سایر کشورها نیروی کار جذب کنیم.
 
روزهای ۱۷ الی ۲۳ اردبهشت تحت عنوان هفته سلامت نام‌گذاری شده است و «سلامت ما، سلامت سیاره ما» شعار انتخاب شده از سوی سازمان جهانی بهداشت برای این هفته است.
 
براساس این گزارش، «نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در تحقق عدالت و تعالی نظام سلامت»، «نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در دستیابی به انرژی پاک»، «نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در مدیریت حوادث و بلایا»، «نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در ارتقای سلامت خانواده و جوانی جمعیت»، «نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در تولید پاک و مدیریت پسماندها»، «نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در تغذیه سالم از مزرعه تا سفره» و «نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در کاهش و کنترل مصرف دخانیات» اسامی هفت روز هفته‌ی سلامت امسال هستند.