تاریخ : چهارشنبه 21 ارديبهشت 1401
کد 1291

معاون بهداشت دانشگاه در نشست خبری هفته سلامت:

۲۲.۱ درصد نوجوانان آذربایجان شرقی چاقی و اضافه وزن دارند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اجرای برنامه پیشگیری و کنترل اضافه وزن نوجوانان استان با همراهی ادارات مختلف، افزود: هفت درصد نوجوانان شش تا ۱۷ سال استان مبتلا به چاقی و ۱۴ درصد نیز مبتلا به اضافه وزنی و در مجموعه ۲۲.۱ درصد نوجوانان استان چاقی و اضافه وزن دارند. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز دکتر حسین حقائی، معاون بهداشت دانشگاه روز چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت ماه در نشست خبری ویژه هفته سلامت که با حضور کارشناسان گروه‌های مختلف بهداشت دانشگاه‌ علوم پزشکی تبریزو با حضور جمع زیادی از اصحاب رسانه برگزار شد، در تشریح آخرین وضعیت کرونا در آذربایجان شرقی، اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۵ مورد بستری جدید در استان به ثبت رسیده و مجموع بستری‌های کرونایی در استان ۱۳۵ بیمار است که ۴۹ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. 

وی افزود: تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در استان طی پنج روز گذشته برابر صفر بوده اما این وضعیت نشان از اتمام بیماری ندارد.
وی ادامه داد: تاکنون ۹۸ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال استان، دز اول و ۸۹ درصد دز دوم و ۴۸ درصد دز سوم را دریافت کرده‌اند که ما در تزریق دز اول و دوم رتبه سوم کشوری و دز سوم رتبه دوم کشوری را داریم.
حقائی در ادامه در خصوص توزیع مجدد شیر در مدارس، افزود: گروه بهداشت مدارس و واحد بهبود تغذیه معاونت بهداشت پیگیر موضوع توزیع شیر در مدارس بوده و در این راستا با مسئولان آموزش و پرورش جلساتی را برگزار کردیم اما تاکنون نتوانستیم به تعامل برسیم. آموزش و پرورش بایستی امکانات این طرح را فراهم کند که متاسفانه پیگیری‌های ما در این خصوص تاکنون نتیجه نداشته است.
وی در خصوص وضعیت دفع پسماندها در استان نیز گفت: معاونت بهداشت نقش نظارتی در امر مدیریت پسماندها داشته و دفن کردن یکی از روش‌های مدیریت پسماندها محسوب می‌شود اما بهتر است که با استفاده از روش‌های نوین از مقدار دفن پسماندها کاسته شود.
 
وی گفت: بحث تفکیک از مبدا می‌تواند بهترین روش برای مدیریت اصولی پسماندها باشد تا از حجم بالای زباله‌ها و هزینه‌های دفن آن که کشور ما یکی از کشورهای دارای بیشترین تولید زباله است، رفته رفته بکاهیم. 
 
تاکنون نمونه‌ای از بیماری سرخک در آذربایجان شرقی دیده نشده است
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی ما انتشار بیماری سرخک به خصوص در مناطق شرق کشور است. تاکنون نمونه‌ای از این بیماری در استان ما به جهت تکمیل واکسیناسیون و رعایت بهداشت مردم دیده نشده اما از مردم خواستاریم تا در صورت مشاهده هرگونه علائمی به نزدیک مرکز بهداشت و درمان مراجعه کنند.
 
چاقی کودکان در آذربایجان شرقی بالاتر از میانگین کشوری
 
وی در ادامه در خصوص وضعیت چاقی کودکان و نوجوانان استان نیز گفت: وضعیت چاقی کودکان استان ما در مقایسه با میانگین کشوری بالا بوده و دوره اپیدمی کرونا نیز این وضعیت را تشدید کرده است.    
 
حقائی در خاتمه با اشاره به نقش گروه بهداشت و سلامت در جامعه امروز، اظهار کرد: تعداد ۱۴ گروه کارشناسی در حوزه‌های مختلف بهداشت جهت پیشگیری و کنترل بیماری‌ها فعالیت می‌کنند. وضعیت ارائه خدمات بهداشت دندان، ماما و روانشناسی استان از میانگین کشوری بالاتر بوده و کارشناسان حوزه بهداشت روان، تغذیه، بهداشت محیط و ... در مراکز بهداشتی استان جهت ارائه خدمات مستقر هستند.   
گفتنی است نشست خبری ویژه هفته سلامت همزمان با  پنجمین روز از این هفته  و با حضور معاون بهداشت و  معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه در سالن اجتماعات مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی برگزار شد
نشست خبری هفته سلامت 1401