تاریخ : يکشنبه 31 ارديبهشت 1402
کد 1525

آشنایی با سیستم شبکه بهداشت

هدف نظام سلامت تأمین، ارتقاء و حفظ سلامت مردم جامعه

ابوالفضل جدی، مدیر گروه توسعه شبکه مرکز بهداشت آذربایجان شرقی نیز در گفت‌وگو با روابط عمومی مرکز بهداشت استان ، هدف نظام سلامت تأمین، ارتقاء و حفظ سلامت مردم جامعه است، اظهار کرد: بهداشت برای همه یک هدف واحد و محدود نیست بلکه جریانی است که به بهبود مداوم سلامت مردم منتهی می‌شود.
وی با بیان این‌که نظام سلامت در ایران در سه سطح کشوری، استانی و شهرستانی سازماندهی شده است، گفت: خدمات سلامتی در سه سطح مراقبت‌های بهداشتی اولیه، خدمات تخصصی و فوق تخصصی درمانی و بازتوانی از طریق خانه‌ها و پایگاه‌های بهداشتی، مراکز بهداشتی و درمانی روستایی و شهری و بیمارستان‌های عمومی و تخصصی ارائه می‌شود.
 
وی تاکید کرد: خانه بهداشت، نقش کلیدی در حفظ سلامت جامعه ایفا می‌کند و در توسعه همگانی برای جلوگیری از بیماری‌ها و نگهداری سلامت جامعه موثر است. این خانه‌ها، محیطی ترین واحد روستایی ارائه خدمت در نظام شبکه‌های بهداشتی درمانی کشور است. خانه‌های بهداشت به عنوان واحدهایی هستند که در روستاهای اصلی مستقر شده و غالبا چند روستای دیگر را به عنوان روستای قمر و سیاری نیز پوشش می‌دهند.
 
مهندس جدی با بیان این‌که میانگین جمعیت تحت پوشش هر خانه بهداشت، ۱۵۰۰ نفر است، افزود: بهورزان زن و مرد، کارکنان خانه بهداشت را تشکیل می‌دهند. بومی بودن بهورز، ارتباط دائم آن با مردم، مبانی ثبت دقیق اطلاعات بهداشتی و نظارت مستمر بر فعالیت خانه‌های بهداشت از عوامل عمده پوشش مطلوب خانه‌های بهداشت است.
 
وی با بیان این‌که وظیفه اصلی خانه بهداشت، ارائه مراقبت‌های اولیه بهداشتی به جمعیت تحت پوشش است، ادامه داد: خدمات بهداشتی اولیه، اولین جزء جریان مستمر خدمات بهداشتی را تشکیل می‌دهد. محتوای خدمات بهداشتی اولیه می‌تواند از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد ولی مواردی چون آموزش همگانی جامعه در زمینه مسائل بهداشتی، بهبود غذا و تغذیه صحیح، تامین آب سالم و کافی و بهسازی اساسی محیط، مراقبت‌های بهداشتی مادران، کودکان و سلامت باروری، ایمن‌سازی و واکسیناسیون،  پیشگیری از بیماری‌های شایع و بومی و کنترل آن‌ها، درمان مناسب بیماری‌ها و حوادث و پیش‌بینی و تدارک داروهای اصلی شامل می‌شود.
 
وی اظهار کرد: بسته خدمات و مراقبت‌های اولیه و پایه توسط بهورزان برای جمعیت تحت پوشش و بر اساس گروه‌های هدف در سطح خانه بهداشت ارائه می‌شود که شامل ارزیابی اولیه و غربالگری گروه‌های سنی کودکان، نوجوانان، جوانان، میانسالان و سالمندان، تعیین موارد مشکوک بیماری‌ها، اختلالات روانی و اجتماعی، مشکلات رشد و تغذیه‌ای و ارجاع به پزشک، مراقبت‌های پایه و دوره‌ای نوزادان، کودکان و مادران و مراقبت دوره‌ای بیماران شناسایی شده از جمله بیماران مبتلا به سل، دیابت، فشارخون.،چاقی و اضافه وزن و ... می‌شود.
 
مدیر گروه توسعه شبکه مرکز بهداشت آذربایجان شرقی هم‌چنین ارائه مراقبت‌ها و آموزش‌های لازم در زمینه سلامت دهان و دندان به کودکان و مادران باردار، معاینات و ارزیابی اولیه دانش آموزان پایه‌های اول، چهارم، هفتم و دهم، پیگیری و رصد مادران باردار پرخطر، اجرای برنامه‌های جوانی جمعیت و باروری، مشارکت در نیازسنجی مشکلات بهداشتی منطقه تحت پوشش و طراحی مداخلات لازم، کنترل وضعیت بهداشتی آب آشامیدنی، بررسی دوره‌ای میزان آمادگی خانوارها در برابر بلایا و حوادث، بازدید دوره‌ای از اماکن و اصناف منطقه تحت پوشش را از جمله فعالیت‌ها و خدمات بهداشت در استان عنوان کرد.
 
وی اظهار کرد: اکنون بالغ بر ۱۳۰۰ بهورز در بیش از ۸۵۰ خانه بهداشت مناطق روستایی استان در حال ارائه خدمات کاملا رایگان هستند؛ هم‌چنین تیم سلامت متشکل از پزشک، ماما، روانشناس و کارشناس تغذیه بر اساس جمعیت خانه بهداشت به صورت متوالی برای ارائه خدمات سلامت در محل خانه بهداشت حضور می‌یابند.
 
وی در خاتمه تاکید کرد: از عموم هموطنان بزرگوار و عزیز ساکن مناطق روستایی در هر گروه سنی و جنسی انتظار می‌رود تا با مراجعه فعال به خانه‌های بهداشت و مطالبه خدمات یاد شده، نظام سلامت را در رسیدن به اهداف متعالی خود یاری کنند.