تاریخ : يکشنبه 31 ارديبهشت 1402
کد 1527

نقش «بهداشت» در دستیابی به جمعیت سالمِ جوان

نقش «بهداشت» در دستیابی به جمعیت سالمِ جوان

حرکت به سوی آرمان «جوانی جمعیت» و تحقق سیاست‌هایی که در دستورکار دولت و حکومت قرار دارد، امروزه جزو مباحث اولویت دار کشور محسوب می‌شود که رسیدن به آن نیازمند ارتقای سلامت بهداشت جامعه است.
زنگ خطر بحران پیری، مدت‌ها است که در کشور و به خصوص آذربایجان شرقی به صدا درآمده و لزوم توجه به بحث جوانی جمعیت را مورد تاکید قرار داده است.
 
به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان ، موضوع جوانی جمعیت و سیاست‌های تشویقی مربوط به فرزندآوری و ازدواج نیز امروزه در بسیاری از محافل مطرح شده و سیاست گذاران هم تاحدی طرح‌هایی را برای دستیابی به این آرمان عملی ساخته‌اند.
 
عناصر بسیاری از ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در موضوع جوانی جمعیت دخیل هستند که هر یک جای بحث دارد، اما شاید یکی از ارکان مهمی که نباید مورد غفلت واقع شود و به اهمیت آن توجه جدی شود، بحث بهداشت و سلامت جمعیت است.
 
نقش بهداشت در ارتقای فاکتورهای توسعه جامعه کنونی قطعا غیر قابل کتمان بوده و گسترش خانه‌های بهداشت تا روستاهای کشور نیز گواهی بر این موضوع است. گام‌های مهمی طی سالیان گذشته در زمینه ارتقای سطح بهداشت جسمی روحی جامعه برداشته شده اما از آنجایی که همواره «پیشگیری بهتر از درمان» کارایی داشته، قطعا هنوز هم جای کار وجود دارد.
 
امروز باید در کنار رشد جمعیت به فکر سلامت جمعیت و دستیابی به جمعیت سالم نیز باشیم؛ بنابراین آرمان «جمعیت سالمِ جوان» شاید بهترین عنوان برای این موضوع باشد.
 
در راستای توجه به بحث جمعیت و فاکتورهای درگیر با آن، هفته ملی جمعیت در تقویم کشور نامگذاری شده که همه ساله موضوعات مهمی در کنار بحث جمعیت مطرح می‌شود و امسال این موضوع مربوط به جوانی جمعیت است.
 
جمعیت جوان یکی از مهمترین ارکان موثر بر توسعه هر کشور
 
دکتر مجید کارآموز، رئیس گروه تعالی خانواده و جوانی جمعیت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در گفت‌وگو با خبرنگارایسنا، اظهار کرد: روز سی‌ام اردیبهشت ماه، سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری بوده و در تقویم جمهوری اسلامی ایران، روز ملی جمعیت نام گرفته است.
 
وی افزود: چند سالی می‌شود که هفته منتهی به روز جمعیت، هفته ملی جمعیت (متناسب با موضوعات و محورهای حوزه خانواده و جوانی جمعیت) نام گذاری می‌شود و امسال نیز با توجه به ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، تشکیل ستاد ملی جمعیت و هم‌چنین فرصت کوتاهی که برای عبور از بحران جمعیتی پیش رو داریم، ضرورت این نامگذاری و انسجام و هماهنگی فعالیت‌ها حول محورهای ابلاغی ستاد ملی جمعیت، چند برابر است.
 
وی، مباحثی چون تقویت هویت مادری، تحکیم خانواده و تقویت نشاط درون خانواده، تک‌فرزندی و عوارض آن، مقابله با مسئله سقط عمدی ‌جنین، دلایل و راهکارهای درمان ناباروری، ترویج ازدواج به‌وقت نیاز و دستاوردها و پیامدهای جوانی جمعیت را از جمله محورهای موضوعی هفته جمعیت عنوان کرد.
 
دکترکارآموز با بیان این‌که شعار هفته جمعیت امسال تحت عنوان «سهم من از جوانی ایران؟» است، ادامه داد: جمعیت جوان به عنوان سرمایه انسانی یکی از مهمترین ارکان موثر بر توسعه هر کشور از اهمیت خاصی برخوردار بوده و بستر خلاقیت و پویایی در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی-اجتماعی را برای آن کشور فراهم می‌کند.
 
وی خاطرنشان کرد: امید به زندگی زنان و مردان در کشور طی ۴۵ سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و در حال حاضر امید به زندگی به بیش از ۷۵ سال رسیده است. این در حالی است که کشور ما سال‌ها از جمعیت جوان برخوردار بوده و هم‌چنان لازم است تا این ثروت حیاتی حفظ و تقویت شود.
 
وی تاکید کرد: روند باروری در کشور طی سال‌های اخیر شیب نزولی داشته و با سطح جانشینی، فاصله زیادی دارد. از سوی دیگر پیش بینی می‌شود که در سال ۱۴۲۰ (در یک دوره بیست ساله)، جمعیت سالمندان کشور حدودا دو برابر شود در حالی که این روند در دیگر کشورها طی ۱۰۰ سال اتفاق افتاده است.
 
رئیس گروه تعالی خانواده و جوانی جمعیت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: سیاست‌های کلی جمعیت در سال ۱۳۹۳ و در ۱۴ بند از سوی مقام معظم رهبری به تمامی دستگاه‌ها ابلاغ شد و بر ضرورت هماهنگی و تقسیم کار بین ارکان نظام و دستگاه‌های ذیربط برای اجرای دقیق، سریع و قوی این سیاست‌ها و گزارش نتایج رصد مستمر اجرای آن‌ها، تاکید شده است. تحقق و اجرای درست سیاست مهم و حیاتی جوانی جمعیت، مستلزم اتخاذ نگاه جمعی و مسئولانه در کلیه سطوح قانونگذاری، اجرایی و نظارتی است.
 
وی با بیان این‌که سیاستگذاران جمعیتی به دو طریق می‌توانند در تحولات جمعیتی یک کشور موثر واقع شوند، تشریح کرد: سیاستگذاری‌هایی مانند تشویق موالید، مبارزه با مرگ و میر و پیشگیری از سقط و ناباروری، تاثیرات مستقیم و بلاواسطه بر عوامل جمعیتی دارند، در حالی که تدوین سیاست‌های غیر مستقیم مانند افزایش مرخصی مرتبط با بارداری و زایمان، افزایش امنیت شغلی برای زنان شاغل که به تازگی فرزندی به دنیا آورده‌اند، حمایت از خانواده در تامین هزینه‌های بهداشتی درمانی مرتبط با فرزندآوری و هزینه تربیت فرزندان و سیاست‌هایی از این قبیل، در تحولات جمعیتی نقش بسزایی دارند.
 
وی در پایان گفت : به منظور اجرای منویات مقام معظم رهبری و با هدف افزایش نرخ رشد جمعیت و باروری، قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مشتمل بر ۷۳ ماده و ۸۱ تبصره در مورخه دهم آبان ۱۴۰۰ به تصویب شورای محترم نگهبان رسید و جهت اجرای هماهنگ قانون مذکور به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.