تاریخ : شنبه 27 آبان 1402
کد 1631

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد

اجرای پویش ملی سلامت – پویش ملی غربالگری بیماریهای دیابت و پرفشارخون برای ارتقای برنامه سلامت خانواده در آذربایجان شرقی

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان آذربایجان شرقی؛ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز از اجرای پویش ملی سلامت – پویش ملی غربالگری بیماریهای دیابت و پر فشارخون برای ارتقای برنامه سلامت خانواده در استان خبر داد.
دکترحسین حقائی در گفت‌وگو با خبرنگارایسنا با بیان اینکه این پویش از۲۰ آبان لغایت ۱۵دی ماه ادامه خواهد داشت، گفت: پویش ملی که با هدف غربالگری افراد بالای ۱۸ سال آن هم در کل کشور اجرا می‌شود تلاش برای جلوگیری از عوارض و خطرهای بیماری‌های پرفشاری خون و دیابت است.
 
 وی ادامه داد: این پویش در روستاها و شهرهای زیر ۲۰هزار نفر و ۹۳ شهری که در سال جاری برنامه سلامت خانواده در آنها آغاز شده است در جمعیت بالای ۱۸ سال ۱۰۰ درصد غربالگری خواهند شد که در استان ما شهرستان آذرشهر تنها شهر بالای ۲۰هزار نفر جمعیت و مجری برنامه سلامت خانواده است.
 
وی گفت: در سایر مناطق استان  و شهرهای بالای ۲۰هزار نفر ۷۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال از نظر فشار خون و دیابت بررسی خواهند شد.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز به اهداف این پویش ملی اشاره کرد و یادآور شد: هدف این برنامه شناسایی افراد در معرض خطر بیماری‌های دیابت و فشارخون است پیشگیریهای لازم درمورد این بیماریها انجام شود ونیز شناسایی بیماران دیابتی و فشار خون بالا جهت  افزایش پوشش مراقبت و کنترل بیماریها و نیز افزایش سواد سلامت مردم است
 
وی تصریح کرد: افراد با حضور پرشور خود در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت استان قدم مهمی در ارتقای سلامت خود، خانواده و شهروندان بردارند.
 
وی یادآور شد: این پویش در دانشگاه‌ها، کارخانجات، سازمان‌ها و نیروی انتظامی که جمعیت پوششی زیاد بالای ۱۸ سال دارند به صورت حضوری انجام می‌گیرد.
 
گفتنی است: این طرح بالغ بر 2737602 نفر از جمعیت استان را تحت پوشش قرار خواهد داد و نحوه اجرا طرح با فراخوان حضور و یا خود اظهاری افراد 18 سال و بالاتر و کلیه زنان باردار به پایگاه های سلامت مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت جهت انجام غربالگری آغاز می شود.