تاریخ : يکشنبه 28 آبان 1402
کد 1632

حقایقی از یک بیماری شیرین

ابتلای بیش از ۱۴۸ هزار نفر به دیابت در آذربایجان شرقی

دیابت زمانی اتفاق می‌افتد که بدن قادر به جذب قند (گلوکز) به سلول‌های خود و استفاده از آن برای تولید انرژی نباشد. این نقص باعث ایجاد قند اضافی در جریان خون شده و اگر کنترل نشود، می‌تواند منجر به عواقب جدی شود و به طیف وسیعی از اندام‌ها و بافت‌های بدن، از جمله قلب، کلیه‌ها، چشم‌ها و اعصاب آسیب برساند.

 

دیابت، بیماری خاموشی است که در زندگی شیرین افراد در حال پرسه زدن است و از آن به‌عنوان دروازه ورود به بسیاری از بیماری‌ها یاد می‌شود؛ بیماری بدون علائم که نه درد دارد و نه خونریزی، برای همین میزبانش را از ابتلا به آن بی‌خبر می‌گذارد.

 این بیماری به مرور زمان، کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد، بنابراین شناخت دیابت و کنترل آن می‌تواند کیفیت زندگی را بهبود ببخشد.

ابتلای بیش از ۱۴۸ هزار نفر به دیابت در آذربایجان شرقی

در این راستا، کارشناس مسئول پیشگیری و مراقبت بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت‌وگو با خبرنگارایسنا، اظهار کرد: تعداد ۱۴۳هزار و ۵۹۳ نفر در استان به دیابت نوع دو و ۴۴۲۷نفر به دیابت نوع یک مبتلا هستند.

دکتر نازلی سلطانی با بیان این‌که ۳۰ هزار و ۶۹۴ نفر در استان از انسولین استفاده می‌کنند، گفت: طبق آخرین بررسی عوامل خطر مراقبت‌های غیر واگیر(استپس) در سال ۱۴۰۰، درصد پوشش درمان دیابت در استان ۷۰ درصد است.

وی ادامه داد: افراد دیابتی در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت هر سه ماه یکبار توسط پزشک و هر ماه یکبار توسط مراقب سلامت و بهورز مراقبت می‌شوند و تعدادی از بیماران نیز به بخش خصوصی و یا مراکز درمانی مانند تامین اجتماعی یا نیروهای مسلح و... مراجعه می‌کنند.