برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی
logo

معاونت بهداشت Health Vice-Chancellor

فهرست اصلی
تاریخ : شنبه 4 ارديبهشت 1395
کد 442

دکتر صومی در جمع خبرنگاران: دیابت بار اقتصادي عمده‌اي بر جامعه تحمیل مي‌كند

...

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز اظهار کرد: دیابت، بار اقتصادي عمده اي بر جامعه تحمیل مي‌كند .

به گزارش روابط عمومی  مرکز بهداشت استان، دکتر محمد حسین صومی که به مناسبت آغاز هفته سلامت در جمع خبرنگاران در محل مرکز کشوری مدیریت سلامت حضور داشت در خصوص افزایش بیماری‌های غیر واگیر در جامعه گفت:  آمار هاي سازمان بهداشت جهاني و فدراسيون بين المللي ديابت بيانگر افزايش سريع فراواني ديابت حتي در سنين پائين بوده و اين مشكل بيشتر گريبانگير كشور هاي در حال توسعه می باشد .

وی با بیان اینکه تغيير سبك زندگي در كشورهاي در حال توسعه، رژيم غذايي معمول را به شدت تحت تأثير قرار داده است، گفت: قند به صورت طبیعی پایه متابولیسم بدن است، ولی در صورتی که بیش از مقدار لازم در بدن تجمع یابد، باعث بروز مشکلات عدیده می‌گردد .

وی یادآوری کرد: سومین علت قطع عضو در جوامع امروزی، دیابت قندی است، در صورتی که درمان مناسب دیابت انجام نگیرد یکی از ناگوارترین خطراتی که این بیماران را تهدید می کند، قطع شدن پاهایشان است. گرچه این مشکل در همه بیماران رخ نمی‌دهد، ولی به خاطر شیوع بسیار زیاد دیابت، موضوع جدی و شایعی است .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: در صورتی که دیابت به‌خوبی کنترل نشود، قند خون بیمار بالا می‌رود. بالا بودن قند خون برای مدت طولانی باعث صدمه به اعضای مختلف بدن خواهد شد. به‌طوری که اعصاب، کلیه‌ها، چشم، عروق خونی و قلب همگی در معرض خطر قرار می‌گیرند .

وی با اشاره به روش های جدید درمانی برای بیماری دیابت گفت:  به رغم همه تلاش‌هایی که در درمان با استفاده از سلول‌های بنيادی و انتقال سلول انجام شده است، در شرایط کنونی پیشگیری از دیابت و خودمراقبتی نقش به سزایی در کنترل این بیماری در جوامع دارد .

وی اظهار کرد: یکی از دلایل عمده در بروز بیماری‌های مزمن، کاهش مصرف صیفی‌جات و میوه‌ها است، عدم دسترسی به سبزیجات سالم یکی از عوامل کاهش تقاضا برای مصرف این محصولات است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص احداث  کلینیک های تخصصی دهان و دندان گفت: در این رابطه شخص وزیر پیگیر هستند و امیدواریم بتوانیم در سال‌ آینده چند کلینیک تخصصی در تبریز افتتاح کنیم .

دکتر صومی همچنین گفت: در سال 93 تا سال 94 تعداد عمل‌های جراحی برای پیوند اعضا دو برابر شده و بیش از 1000 پیوند در تبریز انجام شده است.برنامه ریزی برای احداث مرکز پیوند اعضا نیز صورت گرفته و امیدواریم تا پایان شهریور ماه سال جاری این مرکز راه‌اندازی شود .

دکتر تبریزی معاون بهداشت دانشگاه و رئیس مرکز بهداشت استان نیز اظهار کرد: سالانه 600 نفر در استان بر اثر ابتلا به دیابت می میرند .

دکتر جعفر صادق تبریزی درجمع خبرنگاران گفت: شعار سال 1395 سازمان بهداشت جهانی، " غلبه بر دیابت" انتخاب شده است که نشان از اهمیت کنترل بیماری دیابت در جوامع امروزی است.

دکتر جعفر صادق تبریزی ادامه داد: در ایران روزانه 800 تا 850 نفر فوت می کنند که در فوت بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی سهم 46 درصدی دارد .

وی افزود:  عوامل بسیاری در بروز بیماری‌های غیر واگیر نقش دارند که از آن جمله می توان مصرف میوه و سبزی ناکافی، مصرف سیگار و قلیان ، فعالیت فیزیکی کم ، چاقی و اضافه وزن ،فشار خون بالا ، قند خون بالا ، کلسترول خون بالا ، استرس را نام برد .

وی با بیان اینکه دیابت، شایعترین بیماری ناشی از اختلال متابولیک در دنیا است، گفت: بیش از 90 % بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم بوده و اغلب مبتلایان بالای 40 سال و چاق هستند و به علت شیوع کم تحرکی و چاقی در نوجوانان، متاسفانه در سنین پایین نیز دیده می شود .

دکتر تبریزی گفت: در حال حاضر 422 میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت بوده و 1.5 میلیون نفر بر اثر ابتلا بر اثر این بیماری فوت می‌کنند .

وی با اشاره به برنامه های دانشگاه علوم پزشکی تبریز  در خصوص این بیماری گفت: ادغام برنامه کنترل بیماریهای غیر واگیر در نظام مراقبت های بهداشتی درمانی اولیه، توسعه مراکز سلامت و پوشش  همه مردم استان،  تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، غربالگری عوامل خطر و بیماریهای غیر واگیر برنامه   ( Three 5) ، یکسان سازی درمان و مراقبت بیماری با اجرای راهنما های بالینی (Guidelines) ،  اجرای برنامه اصلاح شیوه زندگی، و اجرای برنامه خود مراقبتی از جمله اقدامات دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این خصوص است .

وی اضافه کرد: حدود 5% جمعیت بالای 30 سال روستایی و 7% جمعیت شهری مبتلا به دیابت هستند به طوری که مرگ ناشی از بیماری دیابت در استان حدود 600 نفر در سال است .

وی با اشاره به هسته های کلیدی سند تدبیر توسعه استان در بخش سلامت گفت: ارتقای نظام ارائه خدمات سلامت در جامعه و  بهبود سبک زندگی در جامعه دو آیتم موثر در پیشگیری از بیماری دیابت در جامعه هستند .

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز بر پیشگیری از عوامل خطر بیماری دیابت و شناسایی افراد مبتلا به این بیماری تاکید کرد و گفت: درمان بیماران شناسایی شده، ثابت نگه داشتن شیوع بیماری دیابت، پیشگیری از عوارض در بیماران شناسایی شده نیز پروسه ی حائز اهمیتی می باشد .

وی توصیه کرد که با کاهش 10 % وزن بدن و با روزانه 30 دقیقه پیاده روی سریع تا 11 سال بروز دیابت را به تاخیر انداخته و 20 درصد از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم