تاریخ : سه شنبه 5 مرداد 1395
کد 483

روز جهانی هپاتیت

....

۲۸ جولای (7 مرداد) هر سال روز جهانی هپاتیت یا به عبارتی پیشگیری از  هپاتیت نام نهاده شده است و هدف آن آگاه سازی انسان‌ها نسبت به راه‌های انتقال و کنترل این بیماری رو به رشد در جهان است.

در سال 2008 ميلادي يك انجمن غيردولتي به سازمان جهاني بهداشت پيشنهاد داد:

28 جولای که مصادف با روز تولد پروفسور بلومبرگ كاشف ويروس هپاتيت B و واكسن هپاتيت بود، بنام روز جهاني هپاتيت ناميده شود. به اين بهانه از دولت‌ها، مراكز علمي، رسانه‌ها و همه بخش‌هاي تاثيرگذار تقاضا شد تا با اطلاع‌رساني مناسب، سطح آگاهي مردم را درباره بيماري هپاتيت B بالا ببرند.

شعار سازمان جهانی بهداشت

" No Hep " بدون هپاتیت"  

بدون هپاتیت برزگترین دستاورد بعدی ماست

با واکسیناسیون می توان سالانه از 300000 مرگ ناشی از سرطان جلوگیری کرد

با آزمایش می توان 95 درصد افراد مبتلا به هپاتیت های ویروسی که از بیماری خود بی اطلاعند، آگاه کرد

سازمان جهانی بهداشت اعلام می دارد امروزه در دنیا 500 میلیون نفر مبتلا به یکی از هپاتیت های B یا C هستند یعنی از هر ۱۲ نفر یک نفر به هپاتیت مزمن B یا C مبتلا است که حدود یك سوم جمعیت جهان را شامل می­ شود. مطالعه نشان داده در کشور ما 57 درصد موارد سیروز کبدی و 78 درصد سرطان های اولیه کبد به واسطه ابتلا به هپاتیت های B وC  بوده است. سرانجام اینکه هر ساله حدود یک میلیون نفر نیز به علت هپاتیت های BوC جان خود را از دست می دهند. هپاتیت BوC همانند دیگر بیماری های مزمن نیاز به مراقبت های بهداشتی درمانی پیوسته و زنجیره ای دارد لذا ماهیت بیماری ایجاب می نماید که اغلب بیماران در یک دوره طولانی تحت مراقبت و درمان قرارگیرند . گرانی خدمات و آزمایشات تخصصی، نا آگاهی مردم و مبتلایان نسبت به علایم و عوارض بیماری و شیوه های انتقال آن، هپاتیت B و C را در ردیف یکی از معضلات بهداشتی درمانی اولویت دار در کشور نموده است . انتظار می­رود در راستای گرامیداشت این روز و اطلاع­رسانی از طریق کلیه دستگاههای دست­اندر کار مبارزه با بیماریها در استان نسبت به آگاه سازی جامعه اهتمام ورزند. در ضمن برخی از پیام­های پیشنهادی معاونت محترم بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اطلاع­رسانی در گروه­های مختلف جامعه  به شرح زیر می­باشد:

-         خال کوبی = افزایش ابتلاء به هپاتیت

-         هپاتیت B با واکسن قابل پیشگیری است

-         یک تزریق ناسالم = ابتلاء به هپاتیت B و C

-         هپاتیت یک بیماری قابل درمان است به شرط آنکه زود تشخیص داده شود

-         هپاتیت C با درمان کاملا بهبود می یابد