برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی
logo

معاونت بهداشت Health Vice-Chancellor

فهرست اصلی
تاریخ : چهارشنبه 6 آذر 1398
کد 985

مدیر گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

آنفولانزا امسال سه هفته زودتر آمد؛ نکات بهداشت فردی را رعایت کرده و در صورت مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنید.

تمام امکانات و داروهای آنلوانزا را در اختیارداریم و بیمارستان‌های سینا، کودکان و امام رضا (ع) تبریز در آماده ‌باش کامل هستند.
به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان آذربایجان شرقی وگفتگوی خبر استانی ساعت  23 صدا وسیما  سه شنبه  5 آذر، در پی انتشار خبر فوت 10 نفر  از شهروندان استان بر اثر آنفولانزا ، مدیر گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این خصوص گفت: بیماری آنفولانزا جزو بیماری‌هایی است که براثر ویروس در فصل سرما پدید می‌آید که همچون سرماخوردگی بوده و در قدیم به ذات ‌الریه معروف بود.
سیمین خیاط زاده افزود: این بیماری فصلی است. ویروس آنفولانزا سریع رشد می‌کند و حین رشد گسترش وسیعی پیدا کرده و هر چند سال یک‌بار به‌صورت همه‌گیری و با نرخ بالا خود را نشان می‌دهد. امسال نیزهمه گیری سه  هفته زودتر شروع  شده و ویروس با قدرت بیماریزایی بالاتری بروز کرده و به همین دلیل از حدود اواخر شهریور تا هفته اول آذر همانگونه که انتظار می رفت در بین  گروه ههای پر خطر از لحاظ بیماری زمینه ای  علیرغم مراقبت  در بیمارستانها ، فوت اتفاق افتاده است.
وی از آمادگی کامل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان در این خصوص خبر داد و گفت: بیماری آنفولانزا در آذربایجان شرقی آغازشده و تعداد مواردی که به بیمارستان‌ها مراجعه کردند نسبت به سال‌های گذشته مقداری افزایش پیداکرده است و بیمارستان‌های استان و مراکز درمانی آمادگی کاملی دارند.
مدیر گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: ۹ نفر از این ۱۰ نفر زمینه بیماری داشتند آنها یا به مشکل قلبی یا بیماری مزمن ریوی یا بیماری قند و مشکلات خونی و سرطان دچار بودند. دو نفر از کودکان جان‌باخته نیز سابقه بیماری زمینه ای و بد حال مراجعه کرده بودند..
 
آنفولانزا امسال سه هفته زودتر آمد
وی گفت: آنفولانزا امسال سه هفته زودتر آمده و همه‌گیر شده است. برای همین باید نکات ایمنی و بهداشتی رعایت شود.
خیاط زاده ابراز داشت: هرسال آنفولانزا در دو الی  سه دوره  پدیدار می‌شود، لذا واکسن آنفولانزا باید به گروه‌های حساس و کودکان و بیماران قلبی و ریوی تزریق شود و زمان آن نیز شهریورماه است، البته مردم نگران نباشند و آن‌هایی که مشکل تنفسی و قلبی دارند می‌توانند هم‌اکنون با مشاوره پزشک معالجشان و واکسن آنفولانزا تزریق کنند.
مدیر گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: افراد باید نکات بهداشت فردی را رعایت کرده و در صورت مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنند. آن‌هایی که تنگی نفس دارند واحتمالا" خون در خلط مشاهده می‌شود باید حتماً به مراکز درمانی مراجعه کرده وبه توصیه پزشک  بستری شوند.
هیچ بیماری در استان براثر نداشتن داروی آنفولانزا فوت نکرده است
وی ادامه داد: هیچ بیماری در استان براثر نداشتن داروی آنفولانزا فوت نکرده است. مردم اطمینان داشته باشند که ما تمام امکانات را در اختیارداریم و بیمارستان‌های سینا، کودکان و امام رضا (ع) تبریز در آماده ‌باش کامل هستند.
 
آنفلونزا
 
بیماری آنفلونزا