یائسگی

 

آیا می دانید:

یائسگی چیست؟

- کدامیک از تغییرات یائسگی تا دوره سالمندی ادامه می یابد؟

- با افزایش سن هورمون مردانه چه تغییری می کند؟

آیا می توانید:

با انجام یکسری اقدامات مشکلات ایجاد شده پس از یائسگی را کم کنید؟

- احتمال پیشرفت پوکی استخوان را کم کنید؟

- خطر بیماری های قلبی عروقی را کمتر کنید؟

 

یائسگی چیست؟

یائسگی یکی از مراحل طبیعی زندگی زنان است که معمولاً در حدود سن 48 تا 55 سالگی شروع می شود. ابتدا عادت ماهیانه نامرتب شده و سپس به طور کامل قطع می شود.

 

 

 

یائسگی با یک سری تغییرات همراه است برخی علائم که با یائسگی به وجود می آیند مانند گر گرفتگی ، تپش قلب و تعریق در ابتدای یائسگی شدیدتر است ولی با گذشت زمان بهتر می شود. احتمالا شما نیز این علائم را پشت سر گذاشته اید اما آنچه مهم است تغییراتی است که بعد از یائسگی به وجود  آمده و با گذشت زمان تا دوره سالمندی ادامه پیدا می کند، مانند پوکی استخوان، بیماری های قلبی و عروقی ، بی اختیاری ادرار ، کم شدن ترشحات زنانه و تغییرات پستان.

1- پوکی استخوان:

افزایش سن احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر می شود. علاوه بر سن، یکی دیگر از علل پوکی استخوان « یائسگی » است. بنابراین زنان سالمند بیشتر از مردان سالمند به پوکی استخوان مبتلا می شوند. پس برای جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان توصیه های زیر را انجام دهید:

به طور منظم ورزش کنید. پیاده روی ورزش مناسبی است ورزش یکی از عوامل مهم برای قرار گرفتن کلسیم در داخل استخوان و محکم شدن استخوان ها است. اما در نظر داشته باشید که قبل از آغاز هر گونه تمرین ورزشی برای آگاهی از وضعیت استخوان های خود با پزشک مشورت کنید.

همه روزه مواد غذایی حاوی کلسیم، به خصوص لبنیات پاستوریزه کم چربی مصرف کنید. در گروه لبنیات شیر، ماست ، پنیر و کشک از منابع خوب کلسیم هستند.

شیر منبع خوبی برای کلسیم است. اما به یاد داشته باشید که اضافه کردن چای، پودر نسکافه، پودر کاکائو و قهوه به شیر، از جذب شدن کلسیم آن جلوگیری می کند.

شربت های کاهش دهنده اسید معده نمی گذارند کلسیم غذا جذب شود. بنابراین از مصرف خودسرانه و غیرضروری آنها خودداری کنید و فقط با تجویز پزشک مصرف نمایید.

نوشابه های گازدار جلوی جذب کلسیم غذا را می گیرند پس تا حد امکان نوشابه های گازدار را کمتر مصرف کنید.

استعمال دخانیات و مصرف الکل برای همه، در هر سنی و هر شرایطی ضرر دارد از جمله عوارض استفاده از آنها ، تشدید پوکی استخوان است. بنابراین از مصرف آنها جدا خودداری کنید.

ویتامین D با افزایش جذب کلسیم در روده ها از پوکی استخوان جلوگیری می کند. برای تامین آن هر روز در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرید. تابش نور خورشید از پشت شیشه تاثیر ندارد.

برای پیشگیری از حوادث بخصوص جلوگیری از زمین خوردن، در محیط خانه و در خارج از منزل نکات ایمنی را رعایت کنید.

2- بیماری های قلبی عروقی:

پس از یائسگی خطر بیماریهای قلبی عروقی مانند سکته قلبی ، سکته مغزی و لخته شدن خون در رگ ها بیشتر می شود. برای کم کردن این خطر توصیه می شود که:

* از استعمال دخانیات مانند سیگار، قلیان و چپق خودداری کنید.

* به طور منظم ورزش کنید.

* مصرف چربی و نمک را کاهش دهید.

* میوه و سبزی بیشتری مصرف نمایید.

* برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

3- مشکلات ادراری:

عفونت ادراری: در دوره یائسگی احتمال عفونت ادراری بیشتر می شود. عفونت ادراری معمولاً با سوزش هنگام ادرار کردن همراه است. اما گاهی بدون علامت می باشد. عفونت ادراری به راحتی با انجام آزمایش ساده ادرار قابل تشخیص است. مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، نوشیدن آب و ادرار کردن زود به زود باعث بهبود آن می شود.

بی اختیاری ادرار: پس از یائسگی و با افزایش سن تغییراتی در مجاری ادراری به وجود می آید که موجب بروز بی اختیاری ادرار می گردد علت دیگر بی اختیاری ادرار ضعیف بودن و شل شدن عضلات کف لگن است. عضلات کف لگن، رحم و مثانه را نگه می دارند؛ بنابراین شل شدن آنها موجب افتادگی رحم و مثانه می شود. و به دنبال آن بی اختیاری ادرار ایجاد می شود همانگونه که در فصل قبل گفتیم در صورت داشتن این مشکل به پزشک مراجعه کنید. انجام توصیه های گفته شده در فصل دوم به خصوص تمرین های تقویت عضلات کف لگن نیز برای کاهش این مشکل مفید هستند.

4- کم شدن ترشحات زنانه:

در دوره یائسگی به طور طبیعی ترشحات زنانه کم می شود ( مهبل خشک می شود) به همین دلیل خارش و سوزش ایجاد شده و نزدیکی دردناک می شود. این موضوع را جدی بگیرید؛ زیرا می تواند بر روابط زناشویی تاثیر بگذارد. با مراجعه به پزشک، این مشکل به راحتی برطرف می شود. پزشک داروهایی می دهد که با استفاده آنها مهبل مرطوب شده و خارش ، سوزش و درد از بین می رود ادامه روابط زناشویی نیز به رفع این مشکل کمک می کند. زنانی که همسر ندارند نیز باید بریا درمان خارش و سوزش به پزشک مراجعه کنند.

5- تغییرات پستان ها:

بعد از یائسگی و با افزایش سن، به طور طبیعی پستان ها کوچک و شل می شوند. از آنجا که با افزایش سن خطر سرطان پستان زیاد می شود، لازم است برای اطمینان از سلامت پستان ها توسط پزشک معاینه شوید. در صورت وجود توده در پستان یا زیر بغل، فرورفتگی نوک پستان ، تورفتگی سایر قسمت های پستان، خروج خون یا هر نوع ترشح از نوک پستان، زخم پستان، تغییر شکل، اندازه یا رنگ پستان و درد پستان ها باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

توجه:

* در صورت هر نوع لکه بینی یا خونریزی زنانگی به پزشک مراجعه کنید.

* اگر متوجه هر نوع توده یا برجستگی در ناحیه تناسلی شدید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

* سرطان گردن رحم یک بیماری خطرناک است اما اگر زود تشخیص داده شود می توان جلوی پیشرفت آن را گرفت این بیماری با یک آزمایش ساده به نام پاپ اسمیر قابل تشخیص است. بنابراین برای انجام این آزمایش به ماما یا پزشک مراجعه کنید.

 

 

 

به طور طبیعی در مردان با افزایش سن هورمون مردانه به تدریج کم می شود. به دنبال آن در بعضی از مردان کاهش میل و قدرت جنسی، خستگی ، بی قراری، کم شدن قدرت عضلات و پوکی استخوان نیز ممکن است دیده شود. این علائم به کندی ایجاد می شوند و در همه مردان نیز به یک شدت نیستند. کاهش میل و قدرت جنسی می تواند در رابطه زناشویی تاثیر بگذارد. اگر این کاهش ناگهانی بود و یا موجب نارضایتی شما و یا همسرتان شد برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید پزشکان متخصص مجاری ادراری و روانپزشکان میتوانند در این زمینه به شما کمک کنند.

اگر چه پوکی استخوان در مردان به شدت پوکی استخوان در زنان نیست ولی لازم است که مردان نیز توصیه های گفته شده برای پوکی استخوان را به کار ببرند. همچنین رعایت نکات گفته شده در مورد تغذیه و ورزش منظم نیز می تواند مفید باشد.

برچسب ها :