خلاصه فصل سوم

« کلسیم » ماده اصلی است که موجب محکم شدن استخوان می شود. با افزایش سن، اگر تحرک و فعالیت بدنی وجود نداشته باشد و کلسیم کافی از طریق مواد غذایی به بدن نرسد، « پوکی استخوان » ایجاد می شود. در این حالت، استخوان ها شکننده می شوند و ممکن است با یک ضربه کوچک یا حتی خود به خود بشکنند. ورزش منظم، مصرف روزانه مواد حاوی کلسیم، مانند شیر و سایر لبنیات کم چربی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عدم استعمال دخانیات می تواند به جلوگیری از پوکی استخوان کمک کند.

یکی از مهمترین عوارض پوکی استخوان شکستگی استخوان ها در اثر حوادث است. افتادن و زمین خوردن از شایع ترین حوادث دوره سالمندی است. گاهی علت آن محیط زندگی است.

ما باید محیط زندگی خود را تا جایی که امکان دارد با شرایط سالمندی خود سازگار سازیم. پله ها، آشپزخانه ، حمام ، اتاق و محیط اطرافمان را باید اندکی تغییر دهیم تا از بروز این قبیل حوادث جلوگیری کنیم.

گاهی علت این حوادث مربوط به بیماری ها و مشکلات خود ما است. سر گیجه و عدم تعادل، کاهش بینایی و شنوایی شایع ترین مشکلاتی هستند که موجب زمین خوردن و حوادث رانندگی می شوند. دوره سالمندی ، دوران تغییر در بینایی و شنوایی است. بنابراین همواره با مراجعه به پزشک ، از سلامت بینایی و شنوایی خود اطمینان حاصل کنید و مراقبت از چشم ها و گوش ها را کم اهمیت تلقی نکنید.

برچسب ها :